statystyki

O opodatkowaniu najmu decydują też zamiary podatnika

autor: Karina Piątek10.10.2017, 16:00
Mieszkanie na wynajem

Sędzia zaznaczył, że oczywiście każdy, kto wynajmuje prywatne mieszkanie, które w danym momencie nie jest mu niezbędne do zamieszkania, kieruje się chęcią zyskuźródło: ShutterStock

Przy wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu istotne są: skala działalności, przeznaczenie wynajmowanego majątku, a także intencja, którą kierował się podatnik, nabywając nieruchomość i oddając ją następnie w najem – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o podatnika będącego właścicielem dwóch mieszkań, lokalu użytkowego oraz budynku biurowo-magazynowego. Podatnik nie krył, że traktuje je jako lokatę kapitału. Nie wykluczył, że w przyszłości kupi kolejne nieruchomości pod wynajem.

Od przychodów z najmu chciał płacić 8,5-proc. ryczałt ewidencjonowany. Uważał bowiem, że ulokowanie prywatnego kapitału w nieruchomości i oddanie ich w najem nie jest działalnością gospodarczą. Tłumaczył, że nie ma biura, nie zatrudnia pracowników, a najem jest dla niego dodatkowym źródłem dochodów. Głównym jest zatrudnienie na podstawie umowę o pracę.

Zapewniał także, że nigdy nie korzystał i nie planuje korzystać z żadnych wyspecjalizowanych agencji obsługi rynku nieruchomości. Chcąc kupić nieruchomość, przegląda oferty na portalach internetowych i ogłoszenia prasowe. W podobny sposób pozyskuje najemców.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2017-10-10 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    A inny powie że choduje 300 owiec samodzielnie, po pracy. Sąsiedzi mu jedynie bezpłatnie pomagają.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane