statystyki

O opodatkowaniu najmu decydują też zamiary podatnika

autor: Karina Piątek10.10.2017, 16:00
Mieszkanie na wynajem

Sędzia zaznaczył, że oczywiście każdy, kto wynajmuje prywatne mieszkanie, które w danym momencie nie jest mu niezbędne do zamieszkania, kieruje się chęcią zyskuźródło: ShutterStock

Przy wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu istotne są: skala działalności, przeznaczenie wynajmowanego majątku, a także intencja, którą kierował się podatnik, nabywając nieruchomość i oddając ją następnie w najem – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o podatnika będącego właścicielem dwóch mieszkań, lokalu użytkowego oraz budynku biurowo-magazynowego. Podatnik nie krył, że traktuje je jako lokatę kapitału. Nie wykluczył, że w przyszłości kupi kolejne nieruchomości pod wynajem.

Od przychodów z najmu chciał płacić 8,5-proc. ryczałt ewidencjonowany. Uważał bowiem, że ulokowanie prywatnego kapitału w nieruchomości i oddanie ich w najem nie jest działalnością gospodarczą. Tłumaczył, że nie ma biura, nie zatrudnia pracowników, a najem jest dla niego dodatkowym źródłem dochodów. Głównym jest zatrudnienie na podstawie umowę o pracę.

Zapewniał także, że nigdy nie korzystał i nie planuje korzystać z żadnych wyspecjalizowanych agencji obsługi rynku nieruchomości. Chcąc kupić nieruchomość, przegląda oferty na portalach internetowych i ogłoszenia prasowe. W podobny sposób pozyskuje najemców.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2017-10-10 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    A inny powie że choduje 300 owiec samodzielnie, po pracy. Sąsiedzi mu jedynie bezpłatnie pomagają.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane