statystyki

Gminy złożą ministrowi sprawozdanie o podatku od nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski25.10.2017, 09:08; Aktualizacja: 25.10.2017, 09:35
dr hab. Rafał Dowgier Katedra Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku

dr hab. Rafał Dowgier Katedra Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstokuźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

Ministerstwo Finansów chce wiedzieć wszystko o podatkach od nieruchomości, rolnym i leśnym. Szczegółowe informacje o nich gminy miałyby wysyłać już od nowego roku.

Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który nakłada na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek składania sprawozdań ministrowi finansów o podstawach opodatkowania i stawkach podatków (jest już w Sejmie).

Nie wiadomo jednak, dlaczego tym samym projektem na gminy nie zostanie nałożony obowiązek przedstawiania informacji o innych daninach lokalnych, czyli o podatku od środków transportowych oraz opłatach miejscowej, uzdrowiskowej czy targowej. W sprawozdaniach nie planuje się też uwzględniać obowiązkowych zwolnień narzuconych gminom ustawą o podatkach i opłatach lokalnych. Raport ma obejmować jedynie zwolnienia uchwalane przez rady gmin i miast.

Rozszerzenia sprawozdań o zwolnienia ustawowe domagały się gminy na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ale resort finansów nie przychylił się na razie do tego postulatu. Uznał, że zwolnienia ustawowe zostaną włączone do sprawozdań w późniejszym terminie.

- Oczywiście raportowane powinny być dane o wszystkich zwolnieniach - ocenia w wywiadzie dla DGP dr hab. Rafał Dowgier z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku. Zwraca on uwagę, że ustawowe preferencje były dotychczas wprowadzane bez rekompensaty dla gmin z tytułu utraconych wpływów. Gdyby więc w sprawozdawczości pojawiły się dane o preferencjach narzuconych ustawowo, to byłaby również podstawa do ewentualnej weryfikacji skutków finansowych zwolnień i ich rekompensaty.

Kolejnym mankamentem projektu jest to, że wprowadza on zmiany jedynie w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, mimo że dotyczą one trzech podatków. - Zmiany powinny być wprowadzone we wszystkich trzech ustawach, a najlepiej w akcie o charakterze systemowym, czyli ustawie o finansach publicznych - uważa Rafał Dowgier.

Zmiany dotyczące sprawozdawczości mogą niewątpliwie przyspieszyć opracowanie jednego wzoru deklaracji i informacji na podatki: od nieruchomości, rolnego i leśnego. Domagają się tego od lat przedsiębiorcy, zwłaszcza ci posiadający nieruchomości w wielu gminach. - Jeśli dane o podstawach opodatkowania i stawkach zostaną zgromadzone przez MF, to nie będzie już przeszkód do utworzenia jednolitego wzoru - ocenia nasz rozmówca.

Oto cały wywiad z dr hab. Rafał Dowgier z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku:


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane