statystyki

Dług musi być egzekwowany również od wspólników

autor: Łukasz Zalewski05.10.2017, 20:00
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

WSA w Warszawie podkreślił, że art. 16 ust. 2 ustawy o CIT dotyczy dochodzenia wierzytelności od wszystkich podmiotów, na których ciąży obowiązek uregulowania długówźródło: ShutterStock

 Bank musi próbować ściągnąć wierzytelność zarówno od spółki osobowej, jak i od jej wspólników. Dopiero gdy okaże się to niemożliwe, będzie mógł zaliczyć nieściągalną należność do kosztów podatkowych – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła banku, który na próżno domagał się spłaty kredytu od spółki osobowej. Gdy więc uzyskał postanowienie komornika o bezskuteczności egzekucji z jej majątku, uznał, że wierzytelność jest nieściągalna i że na tej podstawie może zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu. Powołał się na art. 16 ust. 2 ustawy o CIT, który dopuszcza różne formy dokumentowania nieściągalności wierzytelności dla celów podatkowych. Jedną z nich jest postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego. Bank uznał, że wystarczy zatem postanowienie komornika wydane w trybie art. 824 par. 1 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego, stwierdzające bezskuteczność egzekucji z majątku spółki.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że bank nie udokumentował nieściągalności wierzytelności, bo nie próbował dochodzić roszczeń od wspólników, którzy odpowiadają solidarnie ze spółką za jej zobowiązania.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • PLN (2017-10-07 01:08) Zgłoś naruszenie 00

    Mafio Ty jesteś dyletantem! Nagłówek tekstu wskazuje kto jest odpowiedzialny za długi sp osobowej a wiec subsydiarnie wspólnicy. Czy ktoś pisał o rodzinie? No chyba ze twoja rodzina jest spółka :)

    Odpowiedz
  • MAFIO(2017-10-06 10:48) Zgłoś naruszenie 02

    jak bank moze sciagac dług od rodziny jak oni nie wzieli kredytu CHORE PANSTWO CHORE JAK WSZYSCY RZADZACY MAFIO--ZZIII

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane