statystyki

Dług musi być egzekwowany również od wspólników

autor: Łukasz Zalewski05.10.2017, 20:00
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

WSA w Warszawie podkreślił, że art. 16 ust. 2 ustawy o CIT dotyczy dochodzenia wierzytelności od wszystkich podmiotów, na których ciąży obowiązek uregulowania długówźródło: ShutterStock

 Bank musi próbować ściągnąć wierzytelność zarówno od spółki osobowej, jak i od jej wspólników. Dopiero gdy okaże się to niemożliwe, będzie mógł zaliczyć nieściągalną należność do kosztów podatkowych – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła banku, który na próżno domagał się spłaty kredytu od spółki osobowej. Gdy więc uzyskał postanowienie komornika o bezskuteczności egzekucji z jej majątku, uznał, że wierzytelność jest nieściągalna i że na tej podstawie może zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu. Powołał się na art. 16 ust. 2 ustawy o CIT, który dopuszcza różne formy dokumentowania nieściągalności wierzytelności dla celów podatkowych. Jedną z nich jest postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego. Bank uznał, że wystarczy zatem postanowienie komornika wydane w trybie art. 824 par. 1 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego, stwierdzające bezskuteczność egzekucji z majątku spółki.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że bank nie udokumentował nieściągalności wierzytelności, bo nie próbował dochodzić roszczeń od wspólników, którzy odpowiadają solidarnie ze spółką za jej zobowiązania.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • PLN (2017-10-07 01:08) Zgłoś naruszenie 00

    Mafio Ty jesteś dyletantem! Nagłówek tekstu wskazuje kto jest odpowiedzialny za długi sp osobowej a wiec subsydiarnie wspólnicy. Czy ktoś pisał o rodzinie? No chyba ze twoja rodzina jest spółka :)

    Odpowiedz
  • MAFIO(2017-10-06 10:48) Zgłoś naruszenie 02

    jak bank moze sciagac dług od rodziny jak oni nie wzieli kredytu CHORE PANSTWO CHORE JAK WSZYSCY RZADZACY MAFIO--ZZIII

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane