statystyki

Konfuzja długu to nie przychód

autor: Patrycja Dudek, Karina Piątek19.09.2017, 07:48; Aktualizacja: 19.09.2017, 09:26
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Kobieta uważała, że otrzymanie gotówki i wierzytelności wobec samej siebie nie spowoduje powstania u niej przychoduźródło: ShutterStock

 Nie musi martwić się o PIT ten, kto zapożyczył się w spółce kapitałowej, przekształconej potem w osobową, jeśli następnie jego zobowiązanie wobec spółki wyrównało się z przypadającym mu udziałem w majątku likwidacyjnym – orzekł WSA w Warszawie.

Podobnie WSA w Warszawie stwierdził 27 lipca 2017 r. (sygn. akt III SA/Wa 2499/16).

Sprawa dotyczyła wspólniczki, która rozważała przekształcenie spółki kapitałowej (z o.o.) w osobową (komandytową), a następnie jej likwidację. W skład majątku likwidacyjnego miały wejść gotówka oraz wierzytelności wobec różnych podmiotów, w tym także wobec wspólniczki. Chodziło o pożyczkę udzieloną jej przez spółkę z o.o.

Po przekształceniu wierzytelność z tego tytułu miała przejść na spółkę osobową, a po jej likwidacji – na podatniczkę. Była wspólniczka nie musiałaby więc spłacać długu sama sobie.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane