statystyki

MF odpuszcza podatek od sprzedaży poleasingowych aut

autor: Mariusz Szulc03.03.2016, 07:20; Aktualizacja: 03.03.2016, 08:29
samochody

Auta były wprawdzie wykorzystywane w firmie, ale tylko na podstawie umowy leasingu operacyjnego.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca może zbyć bez daniny prywatny samochód wykupiony z leasingu operacyjnego już po upływie pół roku – wyjaśnił minister finansów, zmieniając dwie wcześniejsze interpretacje indywidualne.

W obu sytuacjach auta były wprawdzie wykorzystywane w firmie, ale tylko na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Co prawda po jej zakończeniu przedsiębiorcy wykupywali samochody, ale nie chcieli już dłużej używać ich w biznesie. Fiskus uważał jednak, że samochody te – tak jak każdy inny składnik majątku firmowego – będą mogły być sprzedane bez podatku dopiero po sześciu latach od ich wykupu. Powoływał się na art. 14 ust. 2 pkt 1 i art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT. Zwracał m.in. uwagę, że w trakcie leasingu podatnicy zaliczają raty leasingowe i wydatki eksploatacyjne do kosztów, a preferencyjne warunki wykupu auta przysługują im jako przedsiębiorcom, a nie osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Podatniczki, które o to zapytały (pośredniczka ubezpieczeniowa i pielęgniarka), były jednak innego zdania. We wnioskach o interpretację podkreślały, że chodzi o auto prywatne, a takie można sprzedać bez podatku już po upływie pół roku od nabycia. Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane