statystyki

MF odpuszcza podatek od sprzedaży poleasingowych aut

autor: Mariusz Szulc03.03.2016, 07:20; Aktualizacja: 03.03.2016, 08:29
samochody

Auta były wprawdzie wykorzystywane w firmie, ale tylko na podstawie umowy leasingu operacyjnego.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca może zbyć bez daniny prywatny samochód wykupiony z leasingu operacyjnego już po upływie pół roku – wyjaśnił minister finansów, zmieniając dwie wcześniejsze interpretacje indywidualne.

W obu sytuacjach auta były wprawdzie wykorzystywane w firmie, ale tylko na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Co prawda po jej zakończeniu przedsiębiorcy wykupywali samochody, ale nie chcieli już dłużej używać ich w biznesie. Fiskus uważał jednak, że samochody te – tak jak każdy inny składnik majątku firmowego – będą mogły być sprzedane bez podatku dopiero po sześciu latach od ich wykupu. Powoływał się na art. 14 ust. 2 pkt 1 i art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT. Zwracał m.in. uwagę, że w trakcie leasingu podatnicy zaliczają raty leasingowe i wydatki eksploatacyjne do kosztów, a preferencyjne warunki wykupu auta przysługują im jako przedsiębiorcom, a nie osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Podatniczki, które o to zapytały (pośredniczka ubezpieczeniowa i pielęgniarka), były jednak innego zdania. We wnioskach o interpretację podkreślały, że chodzi o auto prywatne, a takie można sprzedać bez podatku już po upływie pół roku od nabycia. Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane