statystyki

Nie będzie korzystnej korekty stanowiska w sprawie sprzedaży aut

autor: Łukasz Zalewski11.09.2017, 10:23; Aktualizacja: 11.09.2017, 11:26
Kontrowersje ekspertów wzbudził też tegoroczny, wyżej wymieniony wyrok WSA w Łodzi.

Kontrowersje ekspertów wzbudził też tegoroczny, wyżej wymieniony wyrok WSA w Łodzi.źródło: ShutterStock

Zmiana przepisów o PIT z 2015 r. dopiero teraz spowodowała wątpliwości, do jakiego źródła należy zaliczać przychód uzyskany ze sprzedaży prywatnego samochodu wykorzystywanego w firmie. MF w odpowiedzi na pytania DGP przyznaje, że należy je zaliczyć do sprzedaży rzeczy poza działalnością gospodarczą.

Kwestia opodatkowania sprzedaży wykorzystywanego przez przedsiębiorcę samochodu, który nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych, budzi obecnie kontrowersje. Spowodowały je dwa zdarzenia: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 13 stycznia br. (sygn. akt I SA/Łd 944/16), dotyczący zmienionego od 2015 r. art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT, oraz zmiana stanowiska szefa Krajowej Informacji Skarbowej przez Ministerstwo Finansów.

– Obecnie ścierają się dwa poglądy dotyczące źródła, do jakiego należy przypisać sprzedaż rzeczy ruchomej, która nie była ujęta w ewidencji środków trwałych, ale była wykorzystywana w działalności gospodarczej – przyznaje Piotr Liss, doradca podatkowy i partner w RSM Poland.

Z jednej strony podatnicy oraz część ekspertów kwalifikują taką sprzedaż do źródła sprzedaż rzeczy poza działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT), co powoduje, że sprzedaż takiego składnika podlega opodatkowaniu tylko przez pierwsze 6 miesięcy od nabycia. Po tym czasie nie trzeba już odprowadzać PIT.

Z drugiej strony szef KIS stwierdził 7 i 26 lipca tego roku, że sprzedaż takiego samochodu może podlegać zaliczeniu do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT), a to z uwagi na brzmienie wspomnianego art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy sprzedaż następuje przed upływem pół roku od nabycia, czy po.

– Problem powstał i dotyczy jedynie sprzedaży tych samochodów, która dokonana została po 1 stycznia 2015 r. Wtedy to zmianie uległ art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT – zaznacza Piotr Liss.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane