statystyki

Podatek u źródła także przed rozpoczęciem wydobycia

autor: Patrycja Dudek14.08.2017, 07:58; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:08
Spór z fiskusem toczył się o to, co jest urządzeniem przemysłowym.

Spór z fiskusem toczył się o to, co jest urządzeniem przemysłowym.źródło: ShutterStock

Urządzenia przemysłowe to nie tylko maszyny do produkcji lub przemysłu, ale każdy sprzęt, który służy generowaniu dochodów – wynika z wyroku NSA

Spór z fiskusem toczył się o to, co jest urządzeniem przemysłowym. Z ustawy o CIT wynika bowiem, że od przychodów zagranicznych spółek za użytkowanie lub prawo użytkowania urządzenia przemysłowego (w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego) należy się polskiemu fiskusowi podatek u źródła (art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT). Do jego poboru zobowiązane są firmy, które wypłacają należności licencyjne za granicę (art. 26 ust. 1 ustawy o CIT).

Firma wykonywała usługi specjalistyczne (sejsmiczne, wiertnicze i szczelinowania hydraulicznego). Świadczyła je na zlecenie podmiotów mających koncesję na wydobywanie gazów. Sama takiej koncesji nie miała, przygotowywała jedynie grunty pod wydobycie. Wykorzystywała do tego urządzenia, które leasingowała od spółki węgierskiej (czujnik sejsmiczny) i brytyjskiej (oddzielacz piasku).

Uważała, że nie są one urządzeniami przemysłowymi i w związku z tym nie musi pomniejszać wynagrodzenia zagranicznych kontrahentów o podatek u źródła. Tłumaczyła, że urządzeniami przemysłowymi są urządzenia wykorzystywane do produkcji lub przemysłu. Tymczasem jej usługi mają dopiero umożliwić wydobycie.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Wyjaśnił, że urządzenia przemysłowe to wszystkie urządzenia służące pozyskiwaniu źródeł zarobkowania.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane