Tylko szczegółowe dane z parafii dają prawo do ulgi

autor: Łukasz Zalewski04.09.2017, 18:00
kościół

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który przekazał 145 tys. zł jako darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą jednej z parafii katolickich.źródło: ShutterStock

Jeśli sprawozdanie z kościoła nie wskazuje ostatecznych beneficjentów pomocy udzielonej z darowizny od podatnika, to darczyńca nie może ofiarowanych pieniędzy odliczyć od dochodu – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który przekazał 145 tys. zł jako darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą jednej z parafii katolickich. Przelewem przesłał 105 tys. zł, a resztę przekazał gotówką. W związku z tym o kwoty darowizn mógł obniżyć swój PIT. Podatnik przedstawił też dwa dokumenty: zaświadczenie od parafii, z którego wynikało, że odebrała ona darowizny, oraz sprawozdanie finansowe z wykorzystania ofiarowanych pieniędzy na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Problem w tym, że zaświadczenie nie posiadało żadnej daty. Dopiero później podatnik przedstawił dokument, w którym parafia wyjaśniła, jaka była data wystawienia. Dodała też, że nie ma ona fizycznej możliwości ustalenia, komu z imienia i nazwiska przekazała pieniądze z darowizny, a brak listy beneficjentów nie jest wyrazem jej złej woli, lecz wynika jedynie z nieprecyzyjnie sformułowanych przepisów, na podstawie których organy podatkowe ustalają warunki skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

Naczelnik urzędu skarbowego wydał więc decyzję, w której określił wysokość podatku do zapłaty. Podatnik nie spełnił bowiem wymogów do zwolnienia z PIT darowizn na rzecz kościoła. Powinien więc zapłacić daninę od dochodu niepomniejszonego o kwotę przekazanych pieniędzy. Przede wszystkim przelał jedynie 105 tys. zł, a więc o 40 tys. zł mniej niż wynika z zaświadczenia wydanego przez parafię. Tymczasem wymóg dokonania darowizny przelewem jest niezbędny i wynika wprost z przepisów. Ponadto zaświadczenie z parafii nie zawierało daty sporządzenia ani nie wskazywało komu z imienia i nazwiska została udzielona pomoc, jaka była forma wsparcia oraz czas i miejsce jej świadczenia.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane