statystyki

Tylko szczegółowe dane z parafii dają prawo do ulgi

autor: Łukasz Zalewski04.09.2017, 18:00
kościół

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który przekazał 145 tys. zł jako darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą jednej z parafii katolickich.źródło: ShutterStock

Jeśli sprawozdanie z kościoła nie wskazuje ostatecznych beneficjentów pomocy udzielonej z darowizny od podatnika, to darczyńca nie może ofiarowanych pieniędzy odliczyć od dochodu – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który przekazał 145 tys. zł jako darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą jednej z parafii katolickich. Przelewem przesłał 105 tys. zł, a resztę przekazał gotówką. W związku z tym o kwoty darowizn mógł obniżyć swój PIT. Podatnik przedstawił też dwa dokumenty: zaświadczenie od parafii, z którego wynikało, że odebrała ona darowizny, oraz sprawozdanie finansowe z wykorzystania ofiarowanych pieniędzy na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Problem w tym, że zaświadczenie nie posiadało żadnej daty. Dopiero później podatnik przedstawił dokument, w którym parafia wyjaśniła, jaka była data wystawienia. Dodała też, że nie ma ona fizycznej możliwości ustalenia, komu z imienia i nazwiska przekazała pieniądze z darowizny, a brak listy beneficjentów nie jest wyrazem jej złej woli, lecz wynika jedynie z nieprecyzyjnie sformułowanych przepisów, na podstawie których organy podatkowe ustalają warunki skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

Naczelnik urzędu skarbowego wydał więc decyzję, w której określił wysokość podatku do zapłaty. Podatnik nie spełnił bowiem wymogów do zwolnienia z PIT darowizn na rzecz kościoła. Powinien więc zapłacić daninę od dochodu niepomniejszonego o kwotę przekazanych pieniędzy. Przede wszystkim przelał jedynie 105 tys. zł, a więc o 40 tys. zł mniej niż wynika z zaświadczenia wydanego przez parafię. Tymczasem wymóg dokonania darowizny przelewem jest niezbędny i wynika wprost z przepisów. Ponadto zaświadczenie z parafii nie zawierało daty sporządzenia ani nie wskazywało komu z imienia i nazwiska została udzielona pomoc, jaka była forma wsparcia oraz czas i miejsce jej świadczenia.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane