statystyki

Podatek od nieruchomości: Optymalizacja dotyczyła jednego budynku

autor: Łukasz Zalewski17.08.2017, 07:22; Aktualizacja: 17.08.2017, 07:58
blok, mieszkanie, nieruchomość

Podatkowo nie ma znaczenia, na rzecz jakiego podmiotu nastąpiło wyodrębnienie lokali.źródło: ShutterStock

Po wyodrębnieniu lokali w budynku podatek od części wspólnych należało liczyć, biorąc pod uwagę łączną powierzchnię użytkową tylko tego budynku, w którym wyodrębniono lokale, a nie wszystkich budynków posadowionych na działce – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła stanu prawnego sprzed 2016 r., kiedy przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (art. 3 ust. 5) pozwalały na znaczne zmniejszenie podatku od nieruchomości po wyodrębnieniu lokali w budynku. Współwłaściciele płacili bowiem podatek od całej powierzchni swojego wyodrębnionego lokalu oraz – tylko proporcjonalnie – od części wspólnej budynku. W efekcie podatek do zapłaty wynosił znacznie mniej, niż gdyby opodatkować cały budynek.

Chodziło o spółkę będącą właścicielem działki, na której znajduje się kilka budynków. W jednym z nich spółka chciała wyodrębnić dwa lub więcej lokali. W praktyce zbywcą i nabywcą miał być ten sam podmiot, ale dzięki temu spółka stałaby się współwłaścicielem odrębnych lokali i odpowiednio tzw. części wspólnych.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane