statystyki

Podatek od nieruchomości: Optymalizacja dotyczyła jednego budynku

autor: Łukasz Zalewski17.08.2017, 07:22; Aktualizacja: 17.08.2017, 07:58
blok, mieszkanie, nieruchomość

Podatkowo nie ma znaczenia, na rzecz jakiego podmiotu nastąpiło wyodrębnienie lokali.źródło: ShutterStock

Po wyodrębnieniu lokali w budynku podatek od części wspólnych należało liczyć, biorąc pod uwagę łączną powierzchnię użytkową tylko tego budynku, w którym wyodrębniono lokale, a nie wszystkich budynków posadowionych na działce – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła stanu prawnego sprzed 2016 r., kiedy przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (art. 3 ust. 5) pozwalały na znaczne zmniejszenie podatku od nieruchomości po wyodrębnieniu lokali w budynku. Współwłaściciele płacili bowiem podatek od całej powierzchni swojego wyodrębnionego lokalu oraz – tylko proporcjonalnie – od części wspólnej budynku. W efekcie podatek do zapłaty wynosił znacznie mniej, niż gdyby opodatkować cały budynek.

Chodziło o spółkę będącą właścicielem działki, na której znajduje się kilka budynków. W jednym z nich spółka chciała wyodrębnić dwa lub więcej lokali. W praktyce zbywcą i nabywcą miał być ten sam podmiot, ale dzięki temu spółka stałaby się współwłaścicielem odrębnych lokali i odpowiednio tzw. części wspólnych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane