statystyki

Spółki energetyczne nie unikną podatku od przydrożnych latarni

autor: Patrycja Dudek17.08.2017, 07:22; Aktualizacja: 17.08.2017, 08:09
latarnia

Spółka uważała, że lampy oświetleniowe będą zwolnione z podatku od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy, że budowla znajduje się w pasie drogi publicznej, aby była ona zwolniona z podatku od nieruchomości – przypomniał NSA.

Wyjaśnił, że zwolnienie jest obwarowane dwoma warunkami: położeniem budowli (w pasie drogi publicznej) oraz tym, aby nie była ona związana z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja płatnych autostrad. To oznacza, że nawet jeśli budowla jest usytuowana w pasie drogi publicznej, ale służy prowadzeniu działalności gospodarczej, to będzie opodatkowana. W przeciwnym razie ze zwolnienia korzystałyby np. tablice reklamowe.

Spór w tej sprawie toczyła spółka energetyczna, która miała słupy oświetleniowe zlokalizowane na gruntach zajętych pod pasy drogowe dróg publicznych. Wyjaśniła, że jej działalność gospodarcza polega m.in. na zapewnieniu oświetlenia ulic i dróg. W tym celu zawiera z poszczególnymi gminami umowy cywilnoprawne.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane