statystyki

Spółki energetyczne nie unikną podatku od przydrożnych latarni

autor: Patrycja Dudek17.08.2017, 07:22; Aktualizacja: 17.08.2017, 08:09
latarnia

Spółka uważała, że lampy oświetleniowe będą zwolnione z podatku od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy, że budowla znajduje się w pasie drogi publicznej, aby była ona zwolniona z podatku od nieruchomości – przypomniał NSA.

Wyjaśnił, że zwolnienie jest obwarowane dwoma warunkami: położeniem budowli (w pasie drogi publicznej) oraz tym, aby nie była ona związana z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja płatnych autostrad. To oznacza, że nawet jeśli budowla jest usytuowana w pasie drogi publicznej, ale służy prowadzeniu działalności gospodarczej, to będzie opodatkowana. W przeciwnym razie ze zwolnienia korzystałyby np. tablice reklamowe.

Spór w tej sprawie toczyła spółka energetyczna, która miała słupy oświetleniowe zlokalizowane na gruntach zajętych pod pasy drogowe dróg publicznych. Wyjaśniła, że jej działalność gospodarcza polega m.in. na zapewnieniu oświetlenia ulic i dróg. W tym celu zawiera z poszczególnymi gminami umowy cywilnoprawne.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane