statystyki

Podatek od nieruchomości 2017. Nielepkowicz: Jeszcze nie wszystkie mankamenty zostały zlikwidowane

autor: Łukasz Zalewski14.08.2017, 10:10; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:20
blok, mieszkanie, nieruchomość

Z punktu widzenia podatników dotychczasowe zasady były niesprawiedliwe.źródło: ShutterStock

Ograniczenie odpowiedzialności solidarnej, np. przez wprowadzenie zasady odpowiedzialności każdego ze współwłaścicieli, stosownie do swojego udziału w prawie własności, przyczyniłoby się do łatwiejszego stosowania tych skomplikowanych przepisów - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Nielepkowicz doradca podatkowy, partner w kancelarii Nielepkowicz & Partnerzy.

Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozwiązuje jeden z problemów związanych z solidarną odpowiedzialnością za podatki. Chodzi o odpowiedzialność za podatnika zwolnionego z daniny. Jakie były skutki tej regulacji dla podatników, którzy nie byli zwolnieni z podatku?

Skutkiem dotychczasowych przepisów było to, że organy podatkowe mogły dochodzić całego podatku od współwłaściciela niewielkiej części (np. 1/5) nieruchomości w sytuacji gdy inni współwłaściciele (w części 4/5) byli zwolnieni z daniny. W praktyce organy podatkowe, które były związane takimi nieprecyzyjnymi zapisami ustaw dość powszechnie pobierały podatki w ten właśnie sposób.

Podatnik, który nie chciał płacić podatku w takiej sytuacji, musiał iść do sądu?

Tak. Orzecznictwo (np. NSA w wyroku o sygn. akt II FSK 3012/12) kwestionowało praktyki organów. Dominował pogląd, że w przypadku gdy nieruchomość stanowi przedmiot współwłasności, przy wymierzaniu podatku od nieruchomości należy uwzględnić fakt, iż jej część powinna zostać zwolniona z opodatkowania z uwagi na status danego współwłaściciela. Zdaniem NSA, po ustaleniu wysokości zobowiązania od całej nieruchomości, należało odliczyć kwotę przypadającą na współwłaścicieli zwolnionych z podatku. Jednak aby uzyskać potwierdzenie takiej możliwości stosowania przepisów, najczęściej trzeba było właśnie zawalczyć o to przed sądem.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane