statystyki

Podatek od sprzedaży nieruchomości: Spłata długów nie uzasadnia podatkowej preferencji

autor: Patrycja Dudek17.08.2017, 17:00
Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza, podatnik musiał liczyć się z obowiązkiem spłaty długów obciążających spadkodawcę do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza, podatnik musiał liczyć się z obowiązkiem spłaty długów obciążających spadkodawcę do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.źródło: ShutterStock

Spadkobierca, który spłaci długi spadkodawcy, sprzedając przed upływem 5 lat odziedziczoną nieruchomość, nie może liczyć na umorzenie mu z tego powodu zaległości w PIT – orzekł NSA.

Sędzia Maciej Jaśniewicz wyjaśnił, że sprzedaż nieruchomości w celu spłaty długów zmarłego nie tłumaczy jeszcze ważnego interesu podatnika ani interesu publicznego. A tylko to pozwalałoby na udzielenie ulgi w spłacie zobowiązania.

Zaległość w PIT powstała z tego powodu, że podatnik sprzedał nieruchomość przed upływem 5 lat od nabycia (od odziedziczenia). Mężczyzna nie mógł czekać, bo musiał spłacić długi po zmarłym ojcu.

Uważał, że fiskus powinien umorzyć mu niezapłacony PIT od dochodu ze zbycia, bo – jak tłumaczył – nie sprzedał nieruchomości po to, żeby zarobić, tylko żeby spłacić długi ojca. Podkreślił przy tym, że znajduje się w kiepskiej sytuacji finansowej, wraz z żoną i dwójką dzieci żyje z zasiłków i zaledwie 1000 zł, które przynosi jego firma budowlana.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sputnick(2017-08-18 20:11) Zgłoś naruszenie 10

    Firma budowlana przynosi 1000zl oczywiście oficjalnie bo jak przynosiłaby więcej to nie dostawałby zasiłków. Polska.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane