statystyki

Wydatki na nową inwestycję rozliczamy na dwa sposoby

autor: Paulina Kołpaczewska, Krystian Szymaniak06.08.2017, 14:00; Aktualizacja: 06.08.2017, 16:15
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Za wartość początkową środków trwałych w razie ich wytworzenia we własnym zakresie uważa się koszt ich wytworzenia.źródło: ShutterStock

Te sumy stanowią pośredni koszt uzyskania przychodów. Mogą też być zaliczane w koszty podatkowe przez odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej nowo wybudowanego środka trwałego.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu nowej inwestycji, podatnicy nierzadko stają przed dylematem, jak dla celów podatkowych potraktować wydatki na rozbiórkę istniejących budynków/budowli czy wypłatę odszkodowań i rekompensat związanych z realizacją inwestycji. Dotyczy to zwłaszcza zakwalifikowania tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów (dalej: KUP), a następnie rozstrzygnięcia, czy będą one stanowiły pośredni koszt uzyskania przychodów, czy powinny być zaliczane w koszty podatkowe przez odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej nowo wybudowanego środka trwałego.

Co przy rozbiórce

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT)KUP są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Konstrukcja przepisu daje możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT), pod warunkiem że podatnik wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu. Co za tym idzie za KUP powinny zostać uznane wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź zabezpieczenie albo zachowanie ich źródła.

Należy zatem uznać, że pomiędzy wydatkami na rozbiórkę istniejących budynków a realizacją inwestycji istnieje związek przyczynowo-skutkowy, o którym mowa w cytowanych przepisach. Wydatki związane z pracami rozbiórkowymi powinny być bowiem traktowane jako wynik celowego i racjonalnego działania podatnika, gdyż nierzadko sfinansowanie tych kosztów okazuje się niezbędne dla zrealizowania nowej inwestycji.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane