statystyki

Wydatki na nową inwestycję rozliczamy na dwa sposoby

autor: Paulina Kołpaczewska, Krystian Szymaniak06.08.2017, 14:00; Aktualizacja: 06.08.2017, 16:15
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Za wartość początkową środków trwałych w razie ich wytworzenia we własnym zakresie uważa się koszt ich wytworzenia.źródło: ShutterStock

Te sumy stanowią pośredni koszt uzyskania przychodów. Mogą też być zaliczane w koszty podatkowe przez odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej nowo wybudowanego środka trwałego.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu nowej inwestycji, podatnicy nierzadko stają przed dylematem, jak dla celów podatkowych potraktować wydatki na rozbiórkę istniejących budynków/budowli czy wypłatę odszkodowań i rekompensat związanych z realizacją inwestycji. Dotyczy to zwłaszcza zakwalifikowania tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów (dalej: KUP), a następnie rozstrzygnięcia, czy będą one stanowiły pośredni koszt uzyskania przychodów, czy powinny być zaliczane w koszty podatkowe przez odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej nowo wybudowanego środka trwałego.

Co przy rozbiórce

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT)KUP są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Konstrukcja przepisu daje możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT), pod warunkiem że podatnik wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu. Co za tym idzie za KUP powinny zostać uznane wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź zabezpieczenie albo zachowanie ich źródła.

Należy zatem uznać, że pomiędzy wydatkami na rozbiórkę istniejących budynków a realizacją inwestycji istnieje związek przyczynowo-skutkowy, o którym mowa w cytowanych przepisach. Wydatki związane z pracami rozbiórkowymi powinny być bowiem traktowane jako wynik celowego i racjonalnego działania podatnika, gdyż nierzadko sfinansowanie tych kosztów okazuje się niezbędne dla zrealizowania nowej inwestycji.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane