statystyki

Nie wszystkie wydatki zalicza się do wartości początkowej

autor: Agnieszka Pokojska28.08.2017, 11:00; Aktualizacja: 28.08.2017, 11:27
podatki, kalkulator

podatki, kalkulatorźródło: ShutterStock

Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wycenia się różnymi metodami. Wszystko zależy od sposobu ich nabycia lub wejścia w ich posiadanie. Pomocne mogą być przy tym MSR.

CYKL: BŁĘDY W RACHUNKOWOŚCI (CZ. 12)

W dzisiejszym odcinku eksperci na przykładach pokazują, jakie błędy popełniają firmy w wycenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Kwestię tę reguluje art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem wycena tych aktywów następuje według cen nabycia lub kosztów wytworzenia lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych) pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Przykładowo w przypadku budowy środka trwałego na kredyt do wartości początkowej wlicza się płacone od niego odsetki. Liczą się jednak tylko te naliczane do dnia oddania środka trwałego do używania. Inaczej jest, gdy firma stosuje Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.

BŁĄD 1: Koszty zaliczane do wartości środka trwałego

Spółka sporządzająca sprawozdania finansowe zgodnie z wymogami MSSF podjęła decyzję o budowie nowego zakładu produkcyjnego sfinansowanego kredytem inwestycyjnym. Budowa hali magazynowej miała zakończyć się w 2015 r., jednak miała istotne opóźnienie związane ze sporem z generalnym wykonawcą. W związku z tym we wrześniu 2015 r. zawieszono budowę do czasu wyjaśnienia sporu. Wznowiono ją dopiero w marcu 2016 r., ostatecznie zakończono we wrześniu 2016 r. Natomiast formalności administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie trwały do grudnia. Spółka oddała halę do użytkowania w grudniu i w jej wartości początkowej ujęto koszty odsetek od kredytu za cały okres trwania inwestycji aż do grudnia (aktywowano odsetki od finansującego budowę kredytu inwestycyjnego).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane