statystyki

Koszty poniesione w SSE to zapłata

autor: Patrycja Dudek03.01.2017, 07:17; Aktualizacja: 03.01.2017, 08:24
Pieniądze

Spółka wygrała w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu.źródło: ShutterStock

Wydatki na nowe inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej stają się kosztem nie z chwilą ujęcia w księgach, tylko w dacie faktycznej zapłaty – stwierdził NSA. Ale przyznał, że jest też inna linia orzecznicza.

Sprawa nie trafiła jednak pod uchwałę, bo – jak wyjaśniła sędzia Aleksandra Wrzesińska – dotyczy rozporządzenia, które przestało już obowiązywać. Nie było, więc sensu podejmować rozstrzygnięcia na tle starych przepisów. Chodziło bowiem o rozporządzenie z 22 listopada 2006 r. dotyczące tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Dz.U. z 2006 r. nr 215 poz. 1581).

Problem istnieje jednak również na gruncie obecnych przepisów, czyli rozporządzenia z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 465).

W świetle tych regulacji strefowcy, którzy poniosą np. koszty nowej inwestycji, mogą liczyć na pomoc publiczną udzielaną w formie zwolnień podatkowych (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT). W rozporządzeniu mowa jest zatem o kosztach „poniesionych” (obecnie par. 6 ust. 1, a wcześniej par. 5 ust. 1). Nie wiadomo jednak, czy za moment poniesienia kosztu (stanowiącego wydatek kwalifikujący się do objęcia pomocą publiczną) należy uznać samo tylko ujęcie go w księgach, czy także faktyczną zapłatę.

Spółka z tarnobrzeskiej SSE uważała, że wydatek powinien być zaliczany do kosztów podatkowych już w dacie ujęcia go w księgach – tak jak przewiduje zasada memoriału zapisana w art. 15 ust. 4e ustawy o CIT.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane