statystyki

Jak ująć dotacje do środków trwałych

autor: Halina Zabrocka30.10.2017, 19:00
podatki, formularz, kalkulator

Jeżeli jednostka otrzyma dotację już po przyjęciu środka trwałego do używania, wówczas w miesiącu jej otrzymania powinna odnieść część odpowiadającą dotychczas dokonanym odpisom amortyzacyjnym na zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnychźródło: ShutterStock

Spółka planuje zakup maszyny, która zostanie w 50 proc. sfinansowana z dotacji unijnych. Czy otrzymane dotacje można jednorazowo zaliczyć do przychodów? Jak ujmować je w księgach rachunkowych i wykazywać w sprawozdaniu finansowym?

Dotacje otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie, zalicza się w momencie otrzymania do rozliczeń międzyokresowych przychodów, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych sfinansowanych z tych źródeł. Do ewidencji rozliczeń międzyokresowych przychodów służy konto 84 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.

Kwotę dotacji ujmuje się na tym koncie pod datą jej otrzymania na podstawie wyciągu bankowego, zapisem:

– Wn konto 13-0 „Rachunek bieżący”,

– Ma konto 84 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.

Kwota dotacji ujęta na koncie 84 pozostaje tam do czasu przyjęcia środka trwałego do używania. Równolegle do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych następuje stopniowe odpisanie dotacji na konto 76 „Pozostałe przychody operacyjne”. Jeżeli środek trwały sfinansowany został z dotacji tylko częściowo, do pozostałych przychodów operacyjnych odnosi się wartość odpowiadającą wielkości otrzymanej dotacji. Ewidencja operacji księgowych dotyczących tego zagadnienia przebiegać może zapisami:

a) odpis amortyzacyjny od środka trwałego, którego zakup sfinansowano z dotacji:


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane