Mimo że zreformowany fiskus działa już prawie pół roku, to część ze świeżo zatrudnionych funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej ciągle czeka na legitymację służbową.
Mimo że zreformowany fiskus działa już prawie pół roku, to część ze świeżo zatrudnionych funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej ciągle czeka na legitymację służbową.
– Chodzi nie tylko o osoby zatrudnione po wejściu w życie reformy, czyli od marca br., lecz także o wszystkie inne, które do tej pory nie musiały mieć legitymacji – tłumaczy przedstawiciel jednego z urzędów skarbowych, który zwrócił nam uwagę na ten problem.
Początkowo, gdy reforma KAS wchodziła w życie, problem dotyczył również pracowników, którzy zostali zatrudnieni przed marcem 2017 r. Nie było bowiem pewne, czy i oni nie powinni dostać nowych dokumentów identyfikacyjnych.
Resort finansów zapewnił jednak (w komunikacie z 17 marca br.), że nadal mogą oni korzystać z dotychczasowych legitymacji. Zachowały one bowiem ważność do trzech lat. Wynika to z art. 185 przepisów wprowadzających ustawę o KAS (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.).
– O ile fiskus pamiętał o ważności dotychczasowych legitymacji, o tyle przeoczył potencjalne trudności związane z wydrukowaniem i dystrybucją nowych – zauważa nasz rozmówca.
Problem wziął się z tego, że przy okazji reformy KAS nie zmieniono rozporządzenia Rady Ministrów z 20 lipca 2016 r. w sprawie wykazu dokumentów publicznych i druków o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa (Dz.U. z 2016 r., poz. 1089). Określa ono listę dokumentów, których wytwarzanie i dystrybucja nie podlegają przepisom o zamówieniach publicznych.
W par. 2 pkt 22 rozporządzenia uznano, że takimi dokumentami są m.in. legitymacje służbowe inspektorów kontroli skarbowej, funkcjonariuszy celnych oraz pracowników wywiadu skarbowego. Każda z tych odrębnych służb przestała jednak istnieć wraz z utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej. Natomiast rozporządzenie nie zostało znowelizowane i dostosowane do nowej struktury administracyjnej.
Biuro prasowe KAS poinformowało w odpowiedzi na pytanie DGP, że trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia z 20 lipca 2016 r., po to, aby wyłączyć legitymacje służbowe KAS spod przepisów o zamówieniach publicznych.
Zapewniło też, że dokumenty są sukcesywnie wymieniane. Zakupiono już 3 tys. legitymacji przeznaczonych zarówno dla pracowników, jak i funkcjonariuszy. Pierwsza partia nowych dokumentów przeznaczona jest dla osób, które do tej pory nie miały legitymacji, a jednocześnie ich obowiązki tego wymagają – wynika z odpowiedzi biura prasowego KAS.
Zakup ten nie wymagał ogłoszenia przetargu, bo transakcje opiewały na niską kwotę (poniżej równowartości 30 tys. euro), co zgodnie z art. 4 par. 8 ustawy – Prawo o zamówieniach publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 2164 ze zm.) wyłączyło je spod tych przepisów.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama