statystyki

Pomyłkowa rezygnacja z niższego podatku też odnosi skutek

autor: Mariusz Szulc19.07.2017, 17:00
Mężczyzna tłumaczył, że rezygnacja z podatku liniowego była jego ewidentną pomyłką, bo od lat osiągał dochody przekraczające pierwszy próg skali podatkowej (objęte stawką 18 proc.).

Mężczyzna tłumaczył, że rezygnacja z podatku liniowego była jego ewidentną pomyłką, bo od lat osiągał dochody przekraczające pierwszy próg skali podatkowej (objęte stawką 18 proc.).źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który aktualizując swój wpis w rejestrze, błędnie zaznaczył, że nie chce płacić podatku liniowego, musi rozliczać się według zasad ogólnych – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Dodał, że nie ma znaczenia, czy informacja o rezygnacji z liniowego PIT dotarła do urzędu skarbowego bezpośrednio czy za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Od maja 2016 r. obie formy rezygnacji są dopuszczalne, co wynika wprost z art. 9a ust. 4 ustawy o PIT. Jednak odpowiedź dyrektora KIS dotyczyła stanu prawnego ze stycznia 2016 r., kiedy przepis mówił jedynie, że urząd skarbowy powinien być przez przedsiębiorcę powiadomiony pisemnie o rezygnacji z rozliczania się w formie liniowej do 20 stycznia danego roku. Nie wspominał o możliwości takiego zawiadomienia na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Z wnioskiem o interpretację wystąpił przedsiębiorca, którego obroty w 2015 r. przekroczyły 1,2 mln euro i który musiał w związku z tym przejść z księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe. Aktualizując 18 stycznia 2016 r. swój wpis do CEIDG, przedsiębiorca popełnił jednak błąd. Nie tylko zaznaczył, że zmienia formę prowadzonej dokumentacji, ale też oświadczył, że rezygnuje z liniowej stawki 19 proc. PIT. Jak potem twierdził, zrobił to niechcący.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane