statystyki

Pomyłkowa rezygnacja z niższego podatku też odnosi skutek

autor: Mariusz Szulc19.07.2017, 17:00
Mężczyzna tłumaczył, że rezygnacja z podatku liniowego była jego ewidentną pomyłką, bo od lat osiągał dochody przekraczające pierwszy próg skali podatkowej (objęte stawką 18 proc.).

Mężczyzna tłumaczył, że rezygnacja z podatku liniowego była jego ewidentną pomyłką, bo od lat osiągał dochody przekraczające pierwszy próg skali podatkowej (objęte stawką 18 proc.).źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który aktualizując swój wpis w rejestrze, błędnie zaznaczył, że nie chce płacić podatku liniowego, musi rozliczać się według zasad ogólnych – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Dodał, że nie ma znaczenia, czy informacja o rezygnacji z liniowego PIT dotarła do urzędu skarbowego bezpośrednio czy za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Od maja 2016 r. obie formy rezygnacji są dopuszczalne, co wynika wprost z art. 9a ust. 4 ustawy o PIT. Jednak odpowiedź dyrektora KIS dotyczyła stanu prawnego ze stycznia 2016 r., kiedy przepis mówił jedynie, że urząd skarbowy powinien być przez przedsiębiorcę powiadomiony pisemnie o rezygnacji z rozliczania się w formie liniowej do 20 stycznia danego roku. Nie wspominał o możliwości takiego zawiadomienia na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Z wnioskiem o interpretację wystąpił przedsiębiorca, którego obroty w 2015 r. przekroczyły 1,2 mln euro i który musiał w związku z tym przejść z księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe. Aktualizując 18 stycznia 2016 r. swój wpis do CEIDG, przedsiębiorca popełnił jednak błąd. Nie tylko zaznaczył, że zmienia formę prowadzonej dokumentacji, ale też oświadczył, że rezygnuje z liniowej stawki 19 proc. PIT. Jak potem twierdził, zrobił to niechcący.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane