Głównym czynnikiem, który wpłynął na bardzo dobre wykonanie budżetu z 2016 r., była bardzo dobra ściągalność podatków, głównie VAT - ocenił w rozmowie z PAP Cezary Mech, były wiceminister finansów. Dodał, że polepszy to również wykonanie budżetu roku 2017 i będzie miało pozytywne konsekwencje w 2018 r.

Podczas składania w Sejmie sprawozdania z wykonaniu budżetu za 2016 rok poseł sprawozdawca sejmowej komisji finansów Jacek Sasin podkreślił w środę, że deficyt budżetu państwa w ub. r. wyniósł 46,2 mld zł i okazał się niższy o 8,6 mld zł, tj. o 15,7 proc. w stosunku do planowanego.

"Głównym czynnikiem, który wpłyną na bardzo dobre wykonanie budżetu z 2016 r., była bardzo dobra ściągalność podatków, głównie VAT, którego nowe procedury uszczelniające okazały się skutecznymi. W efekcie tej aktywności nastąpiło dobre wykonanie budżetu całorocznego, jak i też możliwość przeniesienia znacznej części dochodów nadzwyczajnych związanych z uszczelnieniem VAT na rok 2017" - podkreślił rozmówca PAP.

Ekonomista dodał, że dobre wykonanie ubiegłorocznego budżetu ma swój wyraz nie tylko w tym, że polepsza wykonanie budżetu roku 2017. "Ze względu na procedury uszczelniające będzie to również miało swoje pozytywne konsekwencje, jeśli chodzi o rok 2018" - ocenił Mech.

Ekspert zwrócił też uwagę na inny pozytywny aspekt. "Przy osłabieniu (...) wzrostu spowodowanego słabą absorbcją środków unijnych, pozytywny efekt miało też utrzymanie koniunktury poprzez wykonanie wypłat związanych z programem 500 plus".

W ocenie Cezarego Mecha, niekorzystnym aspektem był natomiast przyrost zadłużenia na skalę ponad 94 mld zł, "a więc dwukrotnie więcej niż zakładany deficyt całoroczny, co świadczy o ułomności zarządzania długiem przez Ministerstwo Finansów".