statystyki

Nie każda przebudowa to remont

autor: Patrycja Dudek03.07.2017, 17:00
NSA nie miał wątpliwości, że w tej sprawie doszło do przebudowy, a nie odtworzenia.

NSA nie miał wątpliwości, że w tej sprawie doszło do przebudowy, a nie odtworzenia.źródło: ShutterStock

Kto przebuduje kamienicę, zmieniając jej przeznaczenie, nie odliczy wydatków jednorazowo, tylko przez odpisy amortyzacyjne – orzekł NSA.

Spór toczył się o to, jak zaklasyfikować prace budowlane – jako remont czy jako ulepszenie środka trwałego. Różnica polega na tym, że przy remoncie wydatki od razu ujmuje się w kosztach podatkowych, a przy ulepszeniu można je rozliczyć dopiero po zakończeniu prac i na dodatek stopniowo, bo poprzez odpisy amortyzacyjne.

Chodziło o kamienicę. Podatniczka, która ją kupiła i wprowadziła do ewidencji środków trwałych, podjęła prace budowlane, które doprowadziły do zmiany charakteru budynku – z mieszkalnego na biurowo-usługowy, z przeznaczeniem również na gastronomię.

Podatniczka uważała, że był to remont i w związku z tym ujęła wydatki jednorazowo w kosztach. Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził jednak, że powinna rozliczać je w czasie, poprzez odpisy amortyzacyjne. Prace nie polegały bowiem na odtworzeniu stanu pierwotnego budynku, tylko podniosły standard obiektu, spowodowały zmianę jego parametrów technicznych i wartości użytkowej – argumentował.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane