statystyki

Nie każda przebudowa to remont

autor: Patrycja Dudek03.07.2017, 17:00
NSA nie miał wątpliwości, że w tej sprawie doszło do przebudowy, a nie odtworzenia.

NSA nie miał wątpliwości, że w tej sprawie doszło do przebudowy, a nie odtworzenia.źródło: ShutterStock

Kto przebuduje kamienicę, zmieniając jej przeznaczenie, nie odliczy wydatków jednorazowo, tylko przez odpisy amortyzacyjne – orzekł NSA.

Spór toczył się o to, jak zaklasyfikować prace budowlane – jako remont czy jako ulepszenie środka trwałego. Różnica polega na tym, że przy remoncie wydatki od razu ujmuje się w kosztach podatkowych, a przy ulepszeniu można je rozliczyć dopiero po zakończeniu prac i na dodatek stopniowo, bo poprzez odpisy amortyzacyjne.

Chodziło o kamienicę. Podatniczka, która ją kupiła i wprowadziła do ewidencji środków trwałych, podjęła prace budowlane, które doprowadziły do zmiany charakteru budynku – z mieszkalnego na biurowo-usługowy, z przeznaczeniem również na gastronomię.

Podatniczka uważała, że był to remont i w związku z tym ujęła wydatki jednorazowo w kosztach. Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził jednak, że powinna rozliczać je w czasie, poprzez odpisy amortyzacyjne. Prace nie polegały bowiem na odtworzeniu stanu pierwotnego budynku, tylko podniosły standard obiektu, spowodowały zmianę jego parametrów technicznych i wartości użytkowej – argumentował.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane