statystyki

Każde nieodpłatne świadczenie trzeba rozpatrywać odrębnie

autor: Łukasz Zalewski29.05.2017, 07:34; Aktualizacja: 29.05.2017, 09:52
dokumenty

Od 2015 r. dowóz pracowników do pracy autobusem, choć jest przychodem, jest zwolniony z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o PIT. Zwolnieniem tym nie jest natomiast objęty dowóz samochodem ani koleją.źródło: ShutterStock


ORZECZENIE | Noclegi opłacone przez pracodawcę nie są przychodem pracownika. Podobnie przejazdy w godzinach pracy. Inaczej jest, gdy firma zwraca koszty wyżywienia i dojazdu do miejsca pracy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki wykonującej prace wiertnicze i poszukiwawcze. Firma ma bazę w Łowiczu, ale prace wykonuje na terenie całego kraju (są to tzw. lokalizacje projektowe). Pracownicy zjeżdżają więc do bazy, z której następnie są dowożeni do miejsca pracy. Mogą też sami do niego dojechać. Spółka zaznaczyła, że nie są to podróże służbowe.

Firma pokrywa wydatki na wszystkie dojazdy i przejazdy, zapewnia pracownikom noclegi i wyżywienie albo wypłaca ryczałty na jedzenie i nocleg.

Spółka uważała, że wszystkie te świadczenia nie są przychodem i w związku z tym nie musi pobierać z tego tytułu zaliczek na PIT. Fiskus był natomiast zdania, że przychodem nie jest jedynie zwrot kosztów dojazdu z bazy na lokalizacje projektowe i z powrotem.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane