statystyki

Każde nieodpłatne świadczenie trzeba rozpatrywać odrębnie

autor: Łukasz Zalewski29.05.2017, 07:34; Aktualizacja: 29.05.2017, 09:52
dokumenty

Od 2015 r. dowóz pracowników do pracy autobusem, choć jest przychodem, jest zwolniony z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o PIT. Zwolnieniem tym nie jest natomiast objęty dowóz samochodem ani koleją.źródło: ShutterStock


ORZECZENIE | Noclegi opłacone przez pracodawcę nie są przychodem pracownika. Podobnie przejazdy w godzinach pracy. Inaczej jest, gdy firma zwraca koszty wyżywienia i dojazdu do miejsca pracy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki wykonującej prace wiertnicze i poszukiwawcze. Firma ma bazę w Łowiczu, ale prace wykonuje na terenie całego kraju (są to tzw. lokalizacje projektowe). Pracownicy zjeżdżają więc do bazy, z której następnie są dowożeni do miejsca pracy. Mogą też sami do niego dojechać. Spółka zaznaczyła, że nie są to podróże służbowe.

Firma pokrywa wydatki na wszystkie dojazdy i przejazdy, zapewnia pracownikom noclegi i wyżywienie albo wypłaca ryczałty na jedzenie i nocleg.

Spółka uważała, że wszystkie te świadczenia nie są przychodem i w związku z tym nie musi pobierać z tego tytułu zaliczek na PIT. Fiskus był natomiast zdania, że przychodem nie jest jedynie zwrot kosztów dojazdu z bazy na lokalizacje projektowe i z powrotem.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane