statystyki

Koszty ponosi ten, kto wypłaca wynagrodzenie

autor: Patrycja Dudek15.05.2017, 07:27; Aktualizacja: 15.05.2017, 09:42
podatki, formularz, kalkulator

Spółka przejmująca uważała, że będzie mogła ująć te wydatki w kosztach podatkowych w miesiącu, w którym wypłaci zaległe wynagrodzeniaźródło: ShutterStock

 Spółka, która przejmie część innej firmy i wypłaci pracownikom zaległe pensje, może pomniejszyć o nie swój przychód – potwierdził WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki akcyjnej, która zamierzała przejąć zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wypłacić pracownikom zaległe wynagrodzenia za okres, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa należała jeszcze do spółki dzielonej. Zobowiązania te były już przeterminowane.

Spółka przejmująca uważała, że będzie mogła ująć te wydatki w kosztach podatkowych w miesiącu, w którym wypłaci zaległe wynagrodzenia. Powołała się na art. 231kodeksu pracy. Wynika z niego, że pracodawca, na którego przechodzi zakład pracy lub jego część, staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy i odpowiada za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejęciem zakładu pracy. Będzie więc musiał wypłacić pracownikom zaległe wynagrodzenia. Spółka argumentowała, że dzięki temu zabezpieczy źródło swoich przychodów, a te potrąca się w dacie poniesienia, czyli w dacie wypłaty (art. 15 ust. 4 d ustawy o CIT).

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił jej jednak prawa do ujęcia w kosztach wydatków na wypłatę zaległych wynagrodzeń. Stwierdził, że prawo to będzie przysługiwało spółce dzielonej. Wniosek ten wyciągnął z art. 15 ust. 4 g ustawy o CIT, z którego wynika, że wynagrodzenia za pracę są kosztem miesiąca, za który są należne. W związku z tym w kosztach podatkowych powinna je ująć spółka dzielona, mimo że to nie ona je wypłaciła.


Pozostało jeszcze 30% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane