statystyki

Koszty ponosi ten, kto wypłaca wynagrodzenie

autor: Patrycja Dudek15.05.2017, 07:27; Aktualizacja: 15.05.2017, 09:42
podatki, formularz, kalkulator

Spółka przejmująca uważała, że będzie mogła ująć te wydatki w kosztach podatkowych w miesiącu, w którym wypłaci zaległe wynagrodzeniaźródło: ShutterStock

 Spółka, która przejmie część innej firmy i wypłaci pracownikom zaległe pensje, może pomniejszyć o nie swój przychód – potwierdził WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki akcyjnej, która zamierzała przejąć zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wypłacić pracownikom zaległe wynagrodzenia za okres, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa należała jeszcze do spółki dzielonej. Zobowiązania te były już przeterminowane.

Spółka przejmująca uważała, że będzie mogła ująć te wydatki w kosztach podatkowych w miesiącu, w którym wypłaci zaległe wynagrodzenia. Powołała się na art. 231kodeksu pracy. Wynika z niego, że pracodawca, na którego przechodzi zakład pracy lub jego część, staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy i odpowiada za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejęciem zakładu pracy. Będzie więc musiał wypłacić pracownikom zaległe wynagrodzenia. Spółka argumentowała, że dzięki temu zabezpieczy źródło swoich przychodów, a te potrąca się w dacie poniesienia, czyli w dacie wypłaty (art. 15 ust. 4 d ustawy o CIT).

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił jej jednak prawa do ujęcia w kosztach wydatków na wypłatę zaległych wynagrodzeń. Stwierdził, że prawo to będzie przysługiwało spółce dzielonej. Wniosek ten wyciągnął z art. 15 ust. 4 g ustawy o CIT, z którego wynika, że wynagrodzenia za pracę są kosztem miesiąca, za który są należne. W związku z tym w kosztach podatkowych powinna je ująć spółka dzielona, mimo że to nie ona je wypłaciła.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane