statystyki

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników nie zawsze korzysta ze zwolnienia od PIT

autor: Radosław Kowalski21.05.2017, 17:30
Osoby pracujące dla spółki korzystają z licznych szkoleń, na które kierują ich władze spółki.

Osoby pracujące dla spółki korzystają z licznych szkoleń, na które kierują ich władze spółki.źródło: ShutterStock

Firma KOWRAD sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług marketingowych oraz prowadzi działalność wydawniczą. Zatrudnia kilkudziesięciu pracowników. Ze spółką stale współpracują osoby będące przedsiębiorcami, które świadczą na jej rzecz pracę w ramach samozatrudnienia, a także grupa fachowców zatrudnionych na podstawie umów-zleceń. Wynagrodzenie uzyskiwane przez tych ostatnich umiejscowione jest w źródle przychodu działalność wykonywana osobiście, co oznacza, że spółka jest płatnikiem PIT.

Zarząd spółki stara się traktować w taki sam sposób pracowników i osoby współpracujące z firmą na podstawie umów cywilnoprawnych (zarówno tych będących przedsiębiorcami, jak i osiągających przychody z działalności wykonywanej osobiście).

Osoby pracujące dla spółki korzystają z licznych szkoleń, na które kierują ich władze spółki. Są to najczęściej jedno-, dwu-, maksymalnie trzydniowe szkolenia bezpośrednio powiązane z zakresem pracy, jaka jest przez daną osobę wykonywana dla spółki. Oprócz tego duża grupa pracowników i osób współpracujących podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w studiach podyplomowych.

Co istotne, tylko wąskiej grupie pracowników/współpracowników pracodawca finansuje całość studiów. Większa grupa korzysta z dofinansowania w wysokości, odpowiednio, 50, 30 lub 20 proc.

W każdym roku dział HR kieruje kilku pracowników/współpracowników, którzy spełnili określone przez zarząd warunki i zostali zaproponowani przez przełożonych, na takie dokształcanie i wówczas firma w całości finansuje cały proces edukacji.

Pozostali pracownicy/współpracownicy samodzielnie wybierają kierunki studiów i po ich rozpoczęciu mogą wnioskować o dofinansowanie.

W każdym przypadku, zgodnie z regulaminem obowiązującym w firmie, dla uzyskania dofinansowania konieczne jest, aby kierunek studiów był związany z przedmiotem działalności spółki lub z zakresem obowiązków pracownika/współpracownika.

Każdy z pracowników i stałych współpracowników spółki może też korzystać z kursów języka angielskiego, które zapewnia firma. Zajęcia z tego zakresu odbywają się w siedzibie firmy.

Ze względu na to, że w każdym przypadku szkolenia i studia są powiązane z profilem spółki lub z zakresem obowiązków pracownika/współpracownika, a język angielski jest albo może być wykorzystywany w pracy, zarząd podjął decyzję, że żaden z pracowników nie ma doliczanej do przychodu wartości tego rodzaju świadczeń.

W czasie szkolenia doradca podatkowy zwrócił uwagę na to, że taka praktyka jest obarczona bardzo dużym ryzykiem, a w części przypadków można być wręcz pewnym, iż w rozliczeniach powstały zaległości. Jeszcze w czasie szkolenia szefowa HR skontaktowała się z prezesem i ten poprosił, by niezwłocznie ustaliła termin spotkania z doradcą.

Udało się je przeprowadzić jeszcze tego samego dnia, po zakończeniu szkolenia.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane