statystyki

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników nie zawsze korzysta ze zwolnienia od PIT

autor: Radosław Kowalski21.05.2017, 17:30
Osoby pracujące dla spółki korzystają z licznych szkoleń, na które kierują ich władze spółki.

Osoby pracujące dla spółki korzystają z licznych szkoleń, na które kierują ich władze spółki.źródło: ShutterStock

Firma KOWRAD sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług marketingowych oraz prowadzi działalność wydawniczą. Zatrudnia kilkudziesięciu pracowników. Ze spółką stale współpracują osoby będące przedsiębiorcami, które świadczą na jej rzecz pracę w ramach samozatrudnienia, a także grupa fachowców zatrudnionych na podstawie umów-zleceń. Wynagrodzenie uzyskiwane przez tych ostatnich umiejscowione jest w źródle przychodu działalność wykonywana osobiście, co oznacza, że spółka jest płatnikiem PIT.

Zarząd spółki stara się traktować w taki sam sposób pracowników i osoby współpracujące z firmą na podstawie umów cywilnoprawnych (zarówno tych będących przedsiębiorcami, jak i osiągających przychody z działalności wykonywanej osobiście).

Osoby pracujące dla spółki korzystają z licznych szkoleń, na które kierują ich władze spółki. Są to najczęściej jedno-, dwu-, maksymalnie trzydniowe szkolenia bezpośrednio powiązane z zakresem pracy, jaka jest przez daną osobę wykonywana dla spółki. Oprócz tego duża grupa pracowników i osób współpracujących podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w studiach podyplomowych.

Co istotne, tylko wąskiej grupie pracowników/współpracowników pracodawca finansuje całość studiów. Większa grupa korzysta z dofinansowania w wysokości, odpowiednio, 50, 30 lub 20 proc.

W każdym roku dział HR kieruje kilku pracowników/współpracowników, którzy spełnili określone przez zarząd warunki i zostali zaproponowani przez przełożonych, na takie dokształcanie i wówczas firma w całości finansuje cały proces edukacji.

Pozostali pracownicy/współpracownicy samodzielnie wybierają kierunki studiów i po ich rozpoczęciu mogą wnioskować o dofinansowanie.

W każdym przypadku, zgodnie z regulaminem obowiązującym w firmie, dla uzyskania dofinansowania konieczne jest, aby kierunek studiów był związany z przedmiotem działalności spółki lub z zakresem obowiązków pracownika/współpracownika.

Każdy z pracowników i stałych współpracowników spółki może też korzystać z kursów języka angielskiego, które zapewnia firma. Zajęcia z tego zakresu odbywają się w siedzibie firmy.

Ze względu na to, że w każdym przypadku szkolenia i studia są powiązane z profilem spółki lub z zakresem obowiązków pracownika/współpracownika, a język angielski jest albo może być wykorzystywany w pracy, zarząd podjął decyzję, że żaden z pracowników nie ma doliczanej do przychodu wartości tego rodzaju świadczeń.

W czasie szkolenia doradca podatkowy zwrócił uwagę na to, że taka praktyka jest obarczona bardzo dużym ryzykiem, a w części przypadków można być wręcz pewnym, iż w rozliczeniach powstały zaległości. Jeszcze w czasie szkolenia szefowa HR skontaktowała się z prezesem i ten poprosił, by niezwłocznie ustaliła termin spotkania z doradcą.

Udało się je przeprowadzić jeszcze tego samego dnia, po zakończeniu szkolenia.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane