statystyki

PIT: Ulga przysługuje także na zakup mieszkań pod wynajem

autor: Łukasz Zalewski18.05.2017, 07:50; Aktualizacja: 18.05.2017, 08:23
NSA uznał, że istotne są też cele ustanowienia ulgi.

NSA uznał, że istotne są też cele ustanowienia ulgi.źródło: ShutterStock

Przepisy o PIT nie zakazują posiadania więcej niż jednego lokum. Kto kupi kolejne i chce czerpać z nich pożytki, również realizuje cel mieszkaniowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok jest niezwykle ważny dla osób, które mają już gdzie mieszkać, a sprzedając inną nieruchomość, chciałyby zainwestować pieniądze w kolejny lokal, nawet z myślą o jego wynajęciu.

Chodziło o podatnika, który odziedziczył po babci udział w mieszkaniu. Następnie go sprzedał, a za uzyskane pieniądze i zaciągnięty kredyt kupił dwa mieszkania. Zaznaczył, że nabył je na własne potrzeby mieszkaniowe. W przyszłości zamieszkają w nich jego dzieci – tłumaczył.

Do tego czasu zamierzał oba lokale wynajmować, a pieniądze z najmu przeznaczyć na spłatę kredytu. Sam miał już gdzie mieszkać.

Spór dotyczył tego, czy podatnik może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jeśli w ciągu dwóch lat wyda pieniądze ze sprzedaży odziedziczonego lokalu na zakup dwóch kolejnych, które po nabyciu będą wynajmowane.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Nagasaki(2017-05-18 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam szanownych kolegów, ale co to jest "art. 21 ust. 25 ustawy o VAT ", nie chodziło wam przypadkiem o ustawę o PIT? Ale ja to się nie znam....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane