statystyki

PIT: Ulga przysługuje także na zakup mieszkań pod wynajem

autor: Łukasz Zalewski18.05.2017, 07:50; Aktualizacja: 18.05.2017, 08:23
NSA uznał, że istotne są też cele ustanowienia ulgi.

NSA uznał, że istotne są też cele ustanowienia ulgi.źródło: ShutterStock

Przepisy o PIT nie zakazują posiadania więcej niż jednego lokum. Kto kupi kolejne i chce czerpać z nich pożytki, również realizuje cel mieszkaniowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok jest niezwykle ważny dla osób, które mają już gdzie mieszkać, a sprzedając inną nieruchomość, chciałyby zainwestować pieniądze w kolejny lokal, nawet z myślą o jego wynajęciu.

Chodziło o podatnika, który odziedziczył po babci udział w mieszkaniu. Następnie go sprzedał, a za uzyskane pieniądze i zaciągnięty kredyt kupił dwa mieszkania. Zaznaczył, że nabył je na własne potrzeby mieszkaniowe. W przyszłości zamieszkają w nich jego dzieci – tłumaczył.

Do tego czasu zamierzał oba lokale wynajmować, a pieniądze z najmu przeznaczyć na spłatę kredytu. Sam miał już gdzie mieszkać.

Spór dotyczył tego, czy podatnik może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jeśli w ciągu dwóch lat wyda pieniądze ze sprzedaży odziedziczonego lokalu na zakup dwóch kolejnych, które po nabyciu będą wynajmowane.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Nagasaki(2017-05-18 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam szanownych kolegów, ale co to jest "art. 21 ust. 25 ustawy o VAT ", nie chodziło wam przypadkiem o ustawę o PIT? Ale ja to się nie znam....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane