Nie trzeba płacić 107 zł za wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla budynków mieszkalnych – wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej. Podkreślił, że nie ma znaczenia rodzaj zabudowy. Może być ona zagrodowa, mieszkaniowa, a także innego rodzaju.
Problem wynikł z niejednoznacznych przepisów ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1827 ze zm.). Zgodnie z jej art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a opłacie podlega dokonanie czynności urzędowej polegającej na wydaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Stawka daniny to 107 zł (ust. 8 części I załącznika do ustawy). Sęk w tym, że jednocześnie w art. 2 ust. 1 pkt 2 zastrzeżono, iż opłacie nie podlegają czynności urzędowe w sprawie budownictwa mieszkaniowego. Nie zdefiniowano jednak tego pojęcia. I powstał problem, czy np. wyłączenie z opłaty dotyczy wydania decyzji o warunkach zabudowy dla domu jednorodzinnego z garażem w zabudowie zagrodowej.
Minister finansów wyjaśnił, że należy w tym wypadku sięgnąć do definicji z prawa budowlanego. Chodzi więc o wznoszenie, odbudowę, rozbudowę, nadbudowę oraz przebudowę budynków mieszkalnych, a także prace polegające na montażu lub remoncie, wraz z instalacjami i urządzeniami budowlanymi.
Opłacie skarbowej nie podlega zatem wydawanie zaświadczeń oraz zezwoleń i pozwoleń w ramach całego procesu budowlanego, w tym zagospodarowania terenu budowy wraz z wykonaniem przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, zjazdu z drogi, a także budowy garażu – wyjaśnił minister.
Dodał, że niezbędnym elementem realizacji procesu budowlanego jest decyzja o warunkach zabudowy. Dlatego wyłączenie z opłaty skarbowej dotyczy także tej decyzji.
Interpretacja ogólna ministra finansów z 25 kwietnia 2017 r., nr PS1.8201.1.2017.