statystyki

Przewóz po budowie. Pytać można, ale bez gwarancji ochrony

autor: Piotr Bienias, Anna Wysocka-Bar17.05.2017, 07:39; Aktualizacja: 17.05.2017, 09:45
praca pracownik budowa

Jeżeli podatnik pomyli się w klasyfikacji PKWiU, otrzymana przez niego interpretacja nie będzie nic wartaźródło: ShutterStock

Ile jest warta interpretacja indywidualna dotycząca odwrotnego obciążenia, w której dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia, iż nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji PKWiU 2008 usługi dokonanej przez podatnika?

Raczej niewiele, nawet jeśli jest poparta właściwym przyporządkowaniem usługi do symbolu PKWiU 2008 dokonanym przez Urząd Statystyczny w Łodzi.

Od początku roku podatnicy VAT z branży budowlanej borykają się z interpretacją nowych przepisów dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia. Jedną z podstawowych wątpliwości, z jaką spotykają się na co dzień, jest skwalifikowanie danej usługi jako ujętej albo nieujętej w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Załącznik ten wymienia wszystkie usługi budowlane wymienione w sekcji F Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. („PKWiU 2008”). Jeżeli zatem usługa zaklasyfikowana jest do sekcji F, działy 41, 42, 43 PKWiU 2008 (i dodatkowo spełnione są pozostałe przesłanki przewidziane ustawą o VAT), to podlega opodatkowaniu na zasadach odwrotnego obciążenia. Jeżeli sklasyfikowana jest poza tymi działami, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane