statystyki

Wykonawstwo zastępcze. Minister rozwiał jedne wątpliwości, a już są kolejne

autor: Piotr Bienias, Anna Wysocka-Bar17.07.2017, 07:34; Aktualizacja: 17.07.2017, 08:52
budowa, dom, nieruchomości

Związek zakupów ze sprzedażą opodatkowaną rozumiany jest zbyt wąsko.źródło: ShutterStock

Wykonawstwo zastępcze to instytucja powszechnie znana i stosowana między innymi w branży budowlanej. Wątpliwości budzą natomiast jej skutki w VAT, w szczególności w kontekście niespójnych wypowiedzi organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Sytuację dodatkowo komplikuje wprowadzenie z początkiem roku odwrotnego obciążenia dla usług budowlanych.

Obciążenie pierwotnego podwykonawcy

Pierwsza wątpliwość to rozstrzygnięcie, czy obciążenie pierwotnego podwykonawcy kosztami wykonania prac przez podwykonawcę zastępczego podlega opodatkowaniu VAT jako świadczenie usług i w rezultacie, czy czynność ta powinna być udokumentowana fakturą. Początkowo organy podatkowe twierdziły, że mamy tu do czynienia z opodatkowanym świadczeniem usług przez wykonawcę głównego na rzecz pierwotnego podwykonawcy, a zatem obciążenie powinno być dokumentowane fakturą. Tak uznał dyrektor bydgoskiej Izby Skarbowej w interpretacji z 10 października 2012 r. (nr ITPP2/443-923/12/RS). Dodał, że pierwotnemu podwykonawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z takiej faktury.

Z czasem organy zaczęły zgadzać się z podatnikami, że obciążenie pierwotnego podwykonawcy kosztami wykonania prac przez podwykonawcę zastępczego ma charakter odszkodowawczy i w rezultacie jest poza VAT. W efekcie, obciążenie to należy dokumentować notą obciążeniową (tak dyrektor IS w Poznaniu w interpretacji z 23 września 2013 r., nr ILPP1/443-548/13-4/HW).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane