statystyki

Wykonawstwo zastępcze. Minister rozwiał jedne wątpliwości, a już są kolejne

autor: Piotr Bienias, Anna Wysocka-Bar17.07.2017, 07:34; Aktualizacja: 17.07.2017, 08:52
budowa, dom, nieruchomości

Związek zakupów ze sprzedażą opodatkowaną rozumiany jest zbyt wąsko.źródło: ShutterStock

Wykonawstwo zastępcze to instytucja powszechnie znana i stosowana między innymi w branży budowlanej. Wątpliwości budzą natomiast jej skutki w VAT, w szczególności w kontekście niespójnych wypowiedzi organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Sytuację dodatkowo komplikuje wprowadzenie z początkiem roku odwrotnego obciążenia dla usług budowlanych.

Obciążenie pierwotnego podwykonawcy

Pierwsza wątpliwość to rozstrzygnięcie, czy obciążenie pierwotnego podwykonawcy kosztami wykonania prac przez podwykonawcę zastępczego podlega opodatkowaniu VAT jako świadczenie usług i w rezultacie, czy czynność ta powinna być udokumentowana fakturą. Początkowo organy podatkowe twierdziły, że mamy tu do czynienia z opodatkowanym świadczeniem usług przez wykonawcę głównego na rzecz pierwotnego podwykonawcy, a zatem obciążenie powinno być dokumentowane fakturą. Tak uznał dyrektor bydgoskiej Izby Skarbowej w interpretacji z 10 października 2012 r. (nr ITPP2/443-923/12/RS). Dodał, że pierwotnemu podwykonawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z takiej faktury.

Z czasem organy zaczęły zgadzać się z podatnikami, że obciążenie pierwotnego podwykonawcy kosztami wykonania prac przez podwykonawcę zastępczego ma charakter odszkodowawczy i w rezultacie jest poza VAT. W efekcie, obciążenie to należy dokumentować notą obciążeniową (tak dyrektor IS w Poznaniu w interpretacji z 23 września 2013 r., nr ILPP1/443-548/13-4/HW).


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane