statystyki

Naczepy mogą stanowić samodzielne środki trwałe

autor: Jerzy Tramski08.05.2017, 08:41; Aktualizacja: 08.05.2017, 09:34
Dotyczy to również naczep, które są przez podatników wykorzystywane przy użyciu ciągników siodłowych niestanowiących ich własności, w tym użytkowanych na podstawie umowy leasingu.

Dotyczy to również naczep, które są przez podatników wykorzystywane przy użyciu ciągników siodłowych niestanowiących ich własności, w tym użytkowanych na podstawie umowy leasingu.źródło: ShutterStock

Mały podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) prowadzi działalność transportową. Dla działalności tej podatnik wziął w leasing operacyjny ciągnik siodłowy oraz kupił z własnych środków naczepę. Czy podatnik może zaliczyć naczepę do środków trwałych i jednorazowo zamortyzować?

Jak wynika z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT, podlegającymi amortyzacji środkami trwałymi są stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane