statystyki

Naczepy mogą stanowić samodzielne środki trwałe

autor: Jerzy Tramski08.05.2017, 08:41; Aktualizacja: 08.05.2017, 09:34
Dotyczy to również naczep, które są przez podatników wykorzystywane przy użyciu ciągników siodłowych niestanowiących ich własności, w tym użytkowanych na podstawie umowy leasingu.

Dotyczy to również naczep, które są przez podatników wykorzystywane przy użyciu ciągników siodłowych niestanowiących ich własności, w tym użytkowanych na podstawie umowy leasingu.źródło: ShutterStock

Mały podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) prowadzi działalność transportową. Dla działalności tej podatnik wziął w leasing operacyjny ciągnik siodłowy oraz kupił z własnych środków naczepę. Czy podatnik może zaliczyć naczepę do środków trwałych i jednorazowo zamortyzować?

Jak wynika z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT, podlegającymi amortyzacji środkami trwałymi są stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane