statystyki

Jak rozliczyć wynajem auta po ostatnim wyroku NSA

autor: Marcin Szymankiewicz08.05.2017, 08:41; Aktualizacja: 08.05.2017, 09:07
samochód

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustaw o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).źródło: ShutterStock

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 kwietnia 2017 r., jeśli firma odpłatnie wynajmuje samochód pracownikom, aby mogli jeździć nim w celach prywatnych, to może odliczyć tylko 50 proc. podatku naliczonego przy jego zakupie i eksploatacji. Musi też odprowadzić do urzędu skarbowego podatek od odpłatnego udostępnienia pojazdu. Z tych powodów eksperci uznają wyrok NSA za kontrowersyjny. To pierwsze niekorzystne rozstrzygnięcie sądu kasacyjnego w sprawie odliczenia 100 proc. VAT od samochodów firmowych.

Analizujemy, jak spółka powinna rozliczyć wynajem auta pracownikom zgodnie z tym wyrokiem. W przedstawionej sytuacji w spółce obowiązują zmienione zasady korzystania z samochodów osobowych. Zgodnie z nowym regulaminem dopuszczone zostało odpłatne udostępnianie posiadanych samochodów osobowych pracownikom na podstawie umów najmu. Spółka prowadzi dla pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej ewidencję przebiegu pojazdu oraz złożyła naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach. Samochody osobowe będą udostępniane pracownikom na podstawie dwóch dokumentów, tj. umowy najmu pojazdu oraz regulaminu. Jak spółka powinna rozliczyć poniesione wydatki związane z używaniem wynajętego pracownikowi samochodu osobowego (rata leasingu oraz nabycie paliwa) oraz uzyskane przychody z tytułu najmu pojazdu pracownikowi na gruncie VAT i CIT?

ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) funkcjonuje od 2005 r. i zajmuje się wyłącznie działalnością opodatkowaną VAT. Spółka w prowadzonej działalności używa samochodów osobowych. Są one wykorzystywane na podstawie umów leasingu operacyjnego. Umowy leasingu zostały zawarte przed 1 stycznia 2017 r. Auta są używane przez pracowników spółki do realizacji jej celów gospodarczych, głównie dojazdów do klientów na terenie kraju. Od 1 kwietnia 2017 r. w spółce obowiązują zmienione zasady korzystania z samochodów osobowych. Zgodnie z nowym regulaminem korzystania z samochodów służbowych (dalej: regulamin) dopuszczone zostało odpłatne udostępnienie posiadanych samochodów osobowych pracownikom na podstawie umów najmu. Spółka nie rozszerzyła jednak w KRS przedmiotu działalności o wynajem i dzierżawę samochodów. Zgodnie z postanowieniami regulaminu użytkowania samochodów osobowych spółka prowadzi dla pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej ewidencję przebiegu pojazdu oraz złożyła naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach (VAT-26). Samochody osobowe będą udostępniane pracownikom na podstawie dwóch dokumentów, tj. umowy najmu pojazdu oraz regulaminu. Przedmiotem umowy najmu jest umożliwienie pracownikom czasowego najmu samochodów do celów prywatnych na warunkach określonych w umowie najmu. Z tytułu najmu pracownicy są zobowiązani do ponoszenia czynszu najmu obejmującego koszty paliwa (najemca wraz z dokumentami otrzyma karty paliwowe, na podstawie których będzie dokonywać zakupu paliwa na koszt wynajmującego). Z uwagi na to, że wszystkie objęte umowami samochody są tej samej klasy, obowiązuje jedna stawka za dzień najmu. Dla zachowania rynkowego charakteru przyjętej ceny wysokość stawek została ustalona na podstawie danych zaczerpniętych z ofert spółek wynajmujących samochody, np. pod adresem.

Spółka będzie wystawiać faktury na rzecz najemców (nie jest zobowiązana do ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej) w związku ze świadczeniem usługi najmu pojazdów. Informacja o możliwości odpłatnej dzierżawy samochodu dla osób fizycznych na ww. zasadach znajdować się będzie w regulaminie korzystania z samochodów służbowych. Poza przypadkami, gdy pojazd zostanie oddany pracownikowi w najem, samochody będą mogły być wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej spółki. Obecnie spółka dysponuje flotą składającą się z kilkunastu samochodów osobowych, które wykorzystywać będzie wyłącznie do celów służbowych. Spółka zakłada, że w zależności od zapotrzebowania flota samochodów będzie wykorzystywana przez pracowników do celów służbowych lub będzie wynajmowana pracownikom. Celem spółki jest, aby wszystkie posiadane przez nią samochody były eksploatowane i przynosiły korzyści. Dlatego w sytuacji, gdy dany samochód nie będzie wykorzystywany przez pracowników spółki, będzie mógł być im wynajmowany na cele prywatne.

W kwietniu 2017 r. tylko jeden samochód osobowy był przez spółkę wynajmowany pracownikowi. Na wydatki związane z używaniem pojazdu w kwietniu 2017 r. złożyły się: czynsz leasingu w kwocie netto 2000 zł plus VAT 460 zł; paliwo w kwocie netto 1000 zł plus VAT 230 zł, w tym paliwo uwzględnione w opłacie za najem kwota 123 zł brutto. Fakturę za czynsz leasingu wystawioną 3 kwietnia 2017 r. z terminem płatności 20 kwietnia 2017 r. spółka otrzymała 5 kwietnia 2017 r. Natomiast zbiorczą fakturę za nabyte na podstawie karty flotowej paliwo spółka otrzymała w maju 2017 r. (faktura została wystawiona i otrzymana w formie elektronicznej 4 maja 2017 r.). Otrzymane faktury nie zawierały wyrazów „metoda kasowa”. Płatności za czynsz leasingu oraz nabyte paliwo spółka dokonała przelewem na rachunek bankowy kontrahentów przed upływem terminu płatności. Z kolei na udokumentowanie usług najmu samochodu za kwiecień spółka wystawiła pracownikowi fakturę 8 maja 2017 r. na kwotę 307,50 zł, w tym VAT 57,50 zł, z terminem płatności 31 maja 2017 r.

Jak spółka powinna rozliczyć poniesione wydatki związane z używaniem tego wynajętego pracownikowi samochodu osobowego (czynsz leasingu oraz nabycie paliwa) oraz uzyskane przychody z tytułu najmu pojazdu pracownikowi na gruncie podatku VAT i CIT? Podatek VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. Spółka nie jest małym podatnikiem na potrzeby CIT. Czy w związku z używaniem przez pracownika samochodu na podstawie umowy najmu na spółce ciążą jakiekolwiek obowiązki płatnika?

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustaw o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Krzepek(2018-03-27 02:54) Zgłoś naruszenie 00

    Nie no dramat. Tylko jak to udowodnić? najpierw kratki a teraz człowiek jadący w przerwie na lunch po bułki do spożywczaka może zostać pochwycony celem odebrania uprawnień za kombinatorstwo względem VATu za auto w leasingu. Czekam aż zostanie utworzone coś na kształt europejskiego funduszu leasingowego, które zajmie jedno stanowisko jak to powinno być w całej Unii z tymi autami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane