statystyki

Assistance i wymiana opon mogą być poza kilometrówką

autor: Patrycja Dudek08.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 08.12.2015, 08:29
Samochód

Spółka uważała, że wszystkie koszty zaliczy do kosztów podatkowych w całości.źródło: ShutterStock

Jeśli wynajem auta wymaga zawarcia umowy o świadczenie usług serwisowych, to są one nielimitowanym kosztem uzyskania przychodów – wynika z wyroku NSA.

Zasadniczo usługi serwisowe, takie jak wymiana ogumienia, są kosztami eksploatacyjnymi pojazdu i powinny być rozliczane tylko do wysokości wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu przez urzędową stawkę za kilometr (art. 16 ust.1 pkt 51 ustawy o CIT). NSA potwierdził jednak, że limit ten nie obowiązuje, gdy umowa o świadczenie usług serwisowych jest warunkiem koniecznym najmu samochodu, a przedsiębiorca płaci za nią ryczałtem.

Tak było w sprawie spółki, która wynajmowała auto na potrzeby działalności gospodarczej. Umowa najmu nakładała na nią obowiązek zawarcia drugiej umowy – o świadczenie usług serwisowych. Obejmowała ona serwis ogumienia i usługi assistance, za które spółka płaciła miesięczną, zryczałtowaną kwotę.

Spółka uważała, że wszystkie koszty – zarówno czynsz za najem auta, jak i opłaty za usługi serwisowe zaliczy do kosztów podatkowych w całości, bez względu na limit wynikający z kilometrówki. Tłumaczyła, że są to koszty stałe, niezwiązane z eksploatacją pojazdu.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane