statystyki

Assistance i wymiana opon mogą być poza kilometrówką

autor: Patrycja Dudek08.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 08.12.2015, 08:29
Samochód

Spółka uważała, że wszystkie koszty zaliczy do kosztów podatkowych w całości.źródło: ShutterStock

Jeśli wynajem auta wymaga zawarcia umowy o świadczenie usług serwisowych, to są one nielimitowanym kosztem uzyskania przychodów – wynika z wyroku NSA.

Zasadniczo usługi serwisowe, takie jak wymiana ogumienia, są kosztami eksploatacyjnymi pojazdu i powinny być rozliczane tylko do wysokości wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu przez urzędową stawkę za kilometr (art. 16 ust.1 pkt 51 ustawy o CIT). NSA potwierdził jednak, że limit ten nie obowiązuje, gdy umowa o świadczenie usług serwisowych jest warunkiem koniecznym najmu samochodu, a przedsiębiorca płaci za nią ryczałtem.

Tak było w sprawie spółki, która wynajmowała auto na potrzeby działalności gospodarczej. Umowa najmu nakładała na nią obowiązek zawarcia drugiej umowy – o świadczenie usług serwisowych. Obejmowała ona serwis ogumienia i usługi assistance, za które spółka płaciła miesięczną, zryczałtowaną kwotę.

Spółka uważała, że wszystkie koszty – zarówno czynsz za najem auta, jak i opłaty za usługi serwisowe zaliczy do kosztów podatkowych w całości, bez względu na limit wynikający z kilometrówki. Tłumaczyła, że są to koszty stałe, niezwiązane z eksploatacją pojazdu.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane