statystyki

Pakiet przewozowy zadziała też na wsi

autor: Mariusz Szulc04.05.2017, 08:09; Aktualizacja: 04.05.2017, 09:53
Paliwo

Losy pakietu przewozowego rozstrzygną się w Brukseli.źródło: ShutterStock

Rolnik, który prowadzi działalność gospodarczą i odbiera np. 500 litrów paliwa, powinien potwierdzić transakcję w systemie SENT – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Podkreśliło jednak, że będą to sytuacje wyjątkowe. Co do zasady wejście w życie od 18 kwietnia tego roku tzw. pakietu przewozowego niczego nie zmieni w sytuacji mieszkańców wsi.

Chodzi o ustawę o systemie monitorowania przewozu drogowego towarów (Dz.U. z 2017 r., poz. 708). Pozwala ona fiskusowi śledzić transport na terytorium naszego kraju tzw. towarów wrażliwych (m.in. paliw, alkoholu skażonego, suszu tytoniowego). W odniesieniu do paliw i alkoholu ustawa ma zastosowanie jedynie do przewozów powyżej 500 litrów (limit ten wynika z art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Obowiązki związane z monitorowaniem nałożono zarówno na przedsiębiorców wysyłających, jak i odbierających towary. Ci pierwsi przy wysyłce towaru powinni wprowadzać wiele szczegółowych danych do elektronicznego rejestru SENT. Podmioty odbierające towar powinny potwierdzać jego otrzymanie (najpóźniej w następnym dniu roboczym). Dane zgromadzone w rejestrze SENT fiskus wykorzystuje do analizy, czy nie doszło do podatkowego oszustwa.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane