statystyki

Pakiet przewozowy zadziała też na wsi

autor: Mariusz Szulc04.05.2017, 08:09; Aktualizacja: 04.05.2017, 09:53
Paliwo

Losy pakietu przewozowego rozstrzygną się w Brukseli.źródło: ShutterStock

Rolnik, który prowadzi działalność gospodarczą i odbiera np. 500 litrów paliwa, powinien potwierdzić transakcję w systemie SENT – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Podkreśliło jednak, że będą to sytuacje wyjątkowe. Co do zasady wejście w życie od 18 kwietnia tego roku tzw. pakietu przewozowego niczego nie zmieni w sytuacji mieszkańców wsi.

Chodzi o ustawę o systemie monitorowania przewozu drogowego towarów (Dz.U. z 2017 r., poz. 708). Pozwala ona fiskusowi śledzić transport na terytorium naszego kraju tzw. towarów wrażliwych (m.in. paliw, alkoholu skażonego, suszu tytoniowego). W odniesieniu do paliw i alkoholu ustawa ma zastosowanie jedynie do przewozów powyżej 500 litrów (limit ten wynika z art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Obowiązki związane z monitorowaniem nałożono zarówno na przedsiębiorców wysyłających, jak i odbierających towary. Ci pierwsi przy wysyłce towaru powinni wprowadzać wiele szczegółowych danych do elektronicznego rejestru SENT. Podmioty odbierające towar powinny potwierdzać jego otrzymanie (najpóźniej w następnym dniu roboczym). Dane zgromadzone w rejestrze SENT fiskus wykorzystuje do analizy, czy nie doszło do podatkowego oszustwa.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane