Pakiet przewozowy obejmie także olej rzepakowy

autor: Mariusz Szulc21.03.2017, 07:20; Aktualizacja: 21.03.2017, 07:24
Tir

Olej rzepakowy jest jednym z towarów, które szczególnie upodobali sobie przestępcy.źródło: ShutterStock

Fiskus będzie śledził transport oleju rzepakowego, słonecznikowego, sojowego i oliwy – wynika z projektu nowego rozporządzenia, które ukazało się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Byłoby to uzupełnienie do pakietu przewozowego, czyli ustawy o systemie monitorowania przewozu drogowego towarów. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Pozwoli fiskusowi śledzić transport m.in. alkoholu skażonego, paliw, suszu tytoniowego i sprawdzać, czy od przewożonych towarów zostały uiszczone należne podatki.

Na wcześniejszym etapie prac nad ustawą „wykreślono” natomiast z listy monitorowanych towarów olej rzepakowy. Wzbudziło to dużo kontrowersji. Organizacja Pracodawcy RP pytała nawet, w czyim interesie działają pracownicy resortu finansów.

Olej rzepakowy jest bowiem jednym z towarów, które szczególnie upodobali sobie przestępcy. Według szacunków Pracodawców RP w 2015 r. do budżetu państwa trafiło tylko 83 mln zł z tytułu VAT od estrów metylowych (biokomponenty do których produkcji wykorzystywany jest olej). Budżet mógł stracić blisko 377 mln zł potencjalnych wpływów z tego tytułu – wyliczyła organizacja.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane