statystyki

Spółka cywilna: Podatek od nieruchomości płacą wspólnicy

autor: Mariusz Szulc14.03.2017, 07:31; Aktualizacja: 14.03.2017, 08:05
Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że spółka cywilna nie ma zdolności prawnej i nie może być ani właścicielem, ani posiadaczem, ani użytkownikiem wieczystym nieruchomości.

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że spółka cywilna nie ma zdolności prawnej i nie może być ani właścicielem, ani posiadaczem, ani użytkownikiem wieczystym nieruchomości.źródło: ShutterStock

Spółka cywilna nie może być traktowana jako podatnik – przypomniał NSA we wczorajszej uchwale. Tego samego zdania był minister finansów w interpretacji ogólnej.

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że spółka cywilna nie ma zdolności prawnej i nie może być ani właścicielem, ani posiadaczem, ani użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Nie spełnia więc warunków, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

To oznacza, że wszelkie decyzje podatkowe lokalny fiskus powinien adresować na jej wspólników, a nie na spółkę. Oni również odpowiadają solidarnie za zapłatę podatku od nieruchomości.

Takie samo stanowisko zaprezentował minister finansów w interpretacji ogólnej z 21 października 2016 r. (nr PS2.8401.2.2016). Odwołał się w niej do podobnej argumentacji.

W sprawie, która zakończyła się wydaniem uchwały, prezydent Przemyśla i samorządowe kolegium odwoławcze w tym mieście byli innego zdania. Chodziło o spółkę cywilną, której wspólnicy wynajęli w listopadzie 2008 r. lokal użytkowy od miasta. W umowie nie uregulowano, kto będzie płacić podatek od nieruchomości. W sierpniu 2015 r. prezydent miasta zażądał daniny od spółki za poprzedni rok, bo – jak tłumaczył – to ona jest posiadaczem nieruchomości należącej do jednostki samorządu terytorialnego (zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane