statystyki

Spółka cywilna: Podatek od nieruchomości płacą wspólnicy

autor: Mariusz Szulc14.03.2017, 07:31; Aktualizacja: 14.03.2017, 08:05
Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że spółka cywilna nie ma zdolności prawnej i nie może być ani właścicielem, ani posiadaczem, ani użytkownikiem wieczystym nieruchomości.

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że spółka cywilna nie ma zdolności prawnej i nie może być ani właścicielem, ani posiadaczem, ani użytkownikiem wieczystym nieruchomości.źródło: ShutterStock

Spółka cywilna nie może być traktowana jako podatnik – przypomniał NSA we wczorajszej uchwale. Tego samego zdania był minister finansów w interpretacji ogólnej.

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że spółka cywilna nie ma zdolności prawnej i nie może być ani właścicielem, ani posiadaczem, ani użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Nie spełnia więc warunków, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

To oznacza, że wszelkie decyzje podatkowe lokalny fiskus powinien adresować na jej wspólników, a nie na spółkę. Oni również odpowiadają solidarnie za zapłatę podatku od nieruchomości.

Takie samo stanowisko zaprezentował minister finansów w interpretacji ogólnej z 21 października 2016 r. (nr PS2.8401.2.2016). Odwołał się w niej do podobnej argumentacji.

W sprawie, która zakończyła się wydaniem uchwały, prezydent Przemyśla i samorządowe kolegium odwoławcze w tym mieście byli innego zdania. Chodziło o spółkę cywilną, której wspólnicy wynajęli w listopadzie 2008 r. lokal użytkowy od miasta. W umowie nie uregulowano, kto będzie płacić podatek od nieruchomości. W sierpniu 2015 r. prezydent miasta zażądał daniny od spółki za poprzedni rok, bo – jak tłumaczył – to ona jest posiadaczem nieruchomości należącej do jednostki samorządu terytorialnego (zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane