statystyki

Luka w prawie pozwalała optymalizować podatek od nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski, Anna Olbrych22.03.2017, 07:19; Aktualizacja: 22.03.2017, 09:45
blok mieszkanie nieruchomości

Od 1 stycznia 2016 r. współwłaściciele budynku, którzy wyodrębnili w nim lokale, nie mogą już zmniejszyć swojego podatku od części wspólnej.źródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy wyodrębnili lokale w budynku do końca 2015 r., mogli obniżyć podatek od nieruchomości od części wspólnej – potwierdził NSA.

Wprawdzie chodziło o metodę optymalizacji popularną przed 2016 r., ale wyrok sądu kasacyjnego jest precedensowy. NSA potwierdził w nim, że obowiązujące wtedy przepisy pozwalały na znaczne oszczędności w podatku od nieruchomości. Wystarczyło wyodrębnić lokale w budynku.

Dzięki takiemu zabiegowi współwłaściciele płacili podatek od nieruchomości od całej powierzchni wyodrębnionych lokali, a od powierzchni użytkowej części wspólnej – jedynie od jej ułamka (zgodnie z obowiązującym do końca 2015 r. art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Jeżeli w wyniku wyodrębnienia lokali lwią część budynku stanowiła część wspólna, to podatnicy osiągali duże oszczędności.

Tak postąpili również wspólnicy spółki cywilnej w sprawie rozpatrzonej przez NSA – wydzielili w budynku cztery lokale użytkowe. Zostało to potwierdzone aktem notarialnym.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane