statystyki

Wspólnikom spółki osobowej trudniej o 15-proc. CIT

autor: Mariusz Szulc11.04.2017, 17:00

 O prawie do opłacania niższej stawki podatku decyduje cały przychód podatnika, łącznie z wynikającym z udziału w spółce osobowej – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała spółka z o.o. będąca zarazem komandytariuszem w spółce komandytowej (ma w niej prawo do 99 proc. zysku). Sądziła, że spełnia definicję małego podatnika, o którym mowa w art. 4a ust. 10 ustawy o CIT. Liczyła więc na to, że od 2017 r. może płacić od dochodu 15-proc. podatek.

Definicja „małego podatnika” mówi o podmiotach, których przychody z opodatkowanej sprzedaży brutto nie przekroczyły w poprzednim roku równowartości 1,2 mln euro. Spółka spełniłaby ten warunek, gdyby brać pod uwagę tylko wartość jej własnej sprzedaży. Problem polegał na tym, że ma jeszcze zysk jako komandytariusz. Jeśli go uwzględnić, spółka traci prawo do preferencyjnej stawki CIT.

Uważała jednak, że nie musi uwzględniać sprzedaży wygenerowanej w spółce osobowej, bo z ustawowej definicji małego podatnika to nie wynika. Co więcej, pojęcie to odnosi się do wartości sprzedaży brutto, czyli z uwzględnieniem VAT, ten zaś płacą spółki (także osobowe), a nie ich wspólnicy – argumentowała spółka z o.o.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane