statystyki

Żona nie nabywa działki od męża

autor: Patrycja Dudek08.03.2017, 19:00
działka

NSA potwierdził, że w takiej sytuacji nie dochodzi do nabycia nieruchomości przez małżonka, który wcześniej nie był jej właścicielem.źródło: ShutterStock

Małżonkowie nie muszą czekać pięciu lat ze sprzedażą nieruchomości, gdy jeden z nich włączy ją do wspólnego majątku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodzi o sytuacje, gdy nieruchomość wchodzi najpierw w skład majątku odrębnego jednego z małżonków (bo otrzymał on ją np. w spadku, w darowiźnie, kupił jeszcze przed ślubem), a potem zostaje przez niego włączona do majątku wspólnego.

NSA potwierdził, że w takiej sytuacji nie dochodzi do nabycia nieruchomości przez małżonka, który wcześniej nie był jej właścicielem.

Nie trzeba czekać

Skutek jest taki, że małżonkowie mogą sprzedać nieruchomość choćby zaraz po rozszerzeniu wspólności majątkowej, bez obawy, że jeden z nich będzie musiał zapłacić PIT od połowy dochodu ze sprzedaży. Nie muszą czekać pięciu lat.

Uzasadniając wyrok, sędzia Tomasz Zborzyński wyjaśnił, że nie ma tu luki w przepisach. – Wyłączenie z opodatkowania jest celowe. Gdyby ustawodawca uważał, że w takiej sytuacji dochodzi do nabycia i w związku z tym sprzedaż powinna być opodatkowana, to by to wyraźnie w ustawie zapisał – powiedział sędzia.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ?(2017-03-08 21:08) Zgłoś naruszenie 10

    Para mlodych ludzi, oboje maja np. mieszkania,w roznych miejscowosciach,w ramach zawartego malzenstwa tworza wspolnote majatkowa,obdarzaja sie nawzajem prawami wlasnosci i znalezli dobre zatrudnienie w trzeciej,dosc odleglej miejscowosci.Czy sprzedaz (zamiana jest praktycznie niemozliwa lub mozliwa z poprzez biznes obracajacy nieruchomosciami) mialaby podlegac regulacjom prawnym dotyczacym tego sektora ?Albo np. mloda para inzynierow,budowniczych elektrowni czy mostow itd.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane