statystyki

NSA: Koszty noclegu zwracane przedstawicielom handlowym bez zaliczek na PIT

autor: Patrycja Dudek27.02.2017, 20:00
hostel nocleg

Spór z fiskusem toczył się o to, czy zwracane handlowcom koszty noclegów są dla nich przychodem ze stosunku pracy.źródło: ShutterStock

Od zwracanych przedstawicielom handlowym kosztów noclegu nie pobiera się zaliczek na PIT – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki zatrudniającej handlowców. Każdy z nich był zobowiązany do wyjazdów do kontrahentów i poszukiwania nowych klientów. Miejscem pracy określonym w poszczególnych umowach był obszar województwa lub kilku województw. Trasa często była tak rozległa, że pracodawcom opłacało się, aby przedstawiciele nocowali w drodze.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy zwracane handlowcom koszty noclegów są dla nich przychodem ze stosunku pracy i w związku z tym czy pracodawca musi pobierać od nich zaliczki na PIT.

Spółka uważała, że nie ma takiego obowiązku, bo wydatki na noclegi mają bezpośredni związek z wykonywaniem obowiązków służbowych. Twierdziła, że noclegi są niezbędne do wykonywania zleconych handlowcom zadań. Podkreśliła, że zwraca ich równowartość wyłącznie na podstawie przedłożonych przez handlowców dokumentów i po zweryfikowaniu przez nich zasadności poniesienia wydatku.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane