statystyki

NSA: Koszty noclegu zwracane przedstawicielom handlowym bez zaliczek na PIT

autor: Patrycja Dudek27.02.2017, 20:00
hostel nocleg

Spór z fiskusem toczył się o to, czy zwracane handlowcom koszty noclegów są dla nich przychodem ze stosunku pracy.źródło: ShutterStock

Od zwracanych przedstawicielom handlowym kosztów noclegu nie pobiera się zaliczek na PIT – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki zatrudniającej handlowców. Każdy z nich był zobowiązany do wyjazdów do kontrahentów i poszukiwania nowych klientów. Miejscem pracy określonym w poszczególnych umowach był obszar województwa lub kilku województw. Trasa często była tak rozległa, że pracodawcom opłacało się, aby przedstawiciele nocowali w drodze.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy zwracane handlowcom koszty noclegów są dla nich przychodem ze stosunku pracy i w związku z tym czy pracodawca musi pobierać od nich zaliczki na PIT.

Spółka uważała, że nie ma takiego obowiązku, bo wydatki na noclegi mają bezpośredni związek z wykonywaniem obowiązków służbowych. Twierdziła, że noclegi są niezbędne do wykonywania zleconych handlowcom zadań. Podkreśliła, że zwraca ich równowartość wyłącznie na podstawie przedłożonych przez handlowców dokumentów i po zweryfikowaniu przez nich zasadności poniesienia wydatku.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane