statystyki

Nie ma PIT od zwrotu bezpodstawnie uzyskanych korzyści

autor: Łukasz Zalewski07.03.2017, 20:00
Podatnik twierdził, że otrzymana kwota w ogóle nie jest dla niego przychodem w rozumieniu art. 11 ustawy o PIT.

Podatnik twierdził, że otrzymana kwota w ogóle nie jest dla niego przychodem w rozumieniu art. 11 ustawy o PIT.źródło: ShutterStock

Zubożony, który otrzymuje zwrot korzyści majątkowych uzyskanych przez kogo innego z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, nie ma przysporzenia majątkowego – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła syna spadkodawcy, któremu odebrano nieruchomość w 1945 r. Przeszła ona na własność Skarbu Państwa. Po latach zapadł wyrok sądu rejonowego stwierdzający, że nie doszło do przejścia prawa własności. Oznaczało to, że Skarb Państwa bezpodstawnie się wzbogacił.

Co ważne, w 2004 r. w wyniku ugody Skarb Państwa przekazał nieruchomość na rzecz Gminy Żydowskiej. Nieruchomość zaspokajała bowiem roszczenia tej społeczności.

Spadkobierca wystąpił z pozwem przeciwko państwu o zwrot korzyści majątkowych uzyskanych z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Sąd Okręgowy zasądził na jego rzecz ponad 124 tys. zł wraz z odsetkami.

Podatnik twierdził, że otrzymana kwota w ogóle nie jest dla niego przychodem w rozumieniu art. 11 ustawy o PIT. Powołał się na art. 405 kodeksu cywilnego, który zobowiązuje tego, kto się bezpodstawnie wzbogacił, do oddania uzyskanych korzyści w naturze, a jeśli nie ma takiej możliwości – do zwrotu ich wartości.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane