statystyki

Sam nocleg także jest usługą turystyczną

autor: Patrycja Dudek16.02.2017, 07:52; Aktualizacja: 16.02.2017, 09:14
hostel nocleg

Wczorajsze wyroki dotyczyły spółki z branży turystycznej, która oprócz typowych usług turystycznych odsprzedawała także same noclegiźródło: ShutterStock

Biura podróży i agenci, którzy odsprzedają same noclegi, mogą płacić VAT tylko od marży – stwierdził NSA w dwóch wczorajszych wyrokach.

Równie korzystnie dla tej grupy podatników Naczelny Sąd Administracyjny orzekł 26 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 26/15). Uznał, że odsprzedaż usług hotelowych może być opodatkowana w uproszczony sposób także wtedy, gdy odsprzedawany jest sam nocleg (co najwyżej ze śniadaniem), bez żadnych dodatkowych świadczeń i atrakcji. Uznał, że zakwaterowanie nie składa się wyłącznie z noclegu, bo klient czerpie także inne korzyści, wynikające choćby z położenia obiektu i standardu pokoju.

Skutek wyroków NSA jest taki, że podmioty z branży turystycznej, które nabywają usługę noclegową np. od hotelu za 108 zł (w tym 8 proc. VAT), a następnie ją odsprzedają na potrzeby opodatkowania, odliczą od swojej ceny całe 108 zł. VAT należny liczą od samej tylko marży.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane