statystyki

Sam nocleg także jest usługą turystyczną

autor: Patrycja Dudek16.02.2017, 07:52; Aktualizacja: 16.02.2017, 09:14
hostel nocleg

Wczorajsze wyroki dotyczyły spółki z branży turystycznej, która oprócz typowych usług turystycznych odsprzedawała także same noclegiźródło: ShutterStock

Biura podróży i agenci, którzy odsprzedają same noclegi, mogą płacić VAT tylko od marży – stwierdził NSA w dwóch wczorajszych wyrokach.

Równie korzystnie dla tej grupy podatników Naczelny Sąd Administracyjny orzekł 26 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 26/15). Uznał, że odsprzedaż usług hotelowych może być opodatkowana w uproszczony sposób także wtedy, gdy odsprzedawany jest sam nocleg (co najwyżej ze śniadaniem), bez żadnych dodatkowych świadczeń i atrakcji. Uznał, że zakwaterowanie nie składa się wyłącznie z noclegu, bo klient czerpie także inne korzyści, wynikające choćby z położenia obiektu i standardu pokoju.

Skutek wyroków NSA jest taki, że podmioty z branży turystycznej, które nabywają usługę noclegową np. od hotelu za 108 zł (w tym 8 proc. VAT), a następnie ją odsprzedają na potrzeby opodatkowania, odliczą od swojej ceny całe 108 zł. VAT należny liczą od samej tylko marży.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane