statystyki

Turystyka: Jest nowa wykładnia dla opodatkowania zaliczek w VAT

autor: Radosław Kowalski13.02.2017, 09:35; Aktualizacja: 13.02.2017, 10:18
przedsiębiorca prawo

Należy pamiętać, że racjonalna, a jednocześnie korzystna dla podatników wykładnia dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego nie może być wykorzystywana do odsuwania w czasie momentu opodatkowania usługźródło: ShutterStock

Kowtur sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług turystycznych. W ramach działalności organizuje turystyczne imprezy wyjazdowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Nabywcami tych świadczeń są osoby fizyczne, turyści wyjeżdżający na wypoczynek. Firma ma swoje autokary, ma też jeden hotel w kraju. Autokary są wykorzystywane przy organizacji niektórych imprez, w ramach których jest transport w kraju lub z i do kraju. Hotel służy natomiast do świadczenia typowych usług hotelarskich, czasem tylko wykorzystywany jest na potrzeby oferowanych wycieczek objazdowych, o ile ich program i harmonogram pozwalają na nocleg w placówce spółki.

Organizując wycieczki, firma kupuje wiele usług świadczonych przez podmioty trzecie. Ze względu na przedmiot i specyfikę prowadzonej działalności Kowtur opodatkowuje część świadczonych usług podatkiem od towarów i usług, stosując szczególną procedurę VAT marża dla biur podróży.

Problem w tym, że przed wykonaniem świadczeń spółka, podobnie jak inne firmy z branży, pobiera zaliczki. Typowe jest, że 20 proc. zaliczki turysta wpłaca bezpośrednio po dokonaniu rezerwacji, a pozostałe 80 proc. ceny dopłaca na miesiąc przed imprezą.

W związku z tym, że w obecnym stanie prawnym nie funkcjonują już żadne szczególne reguły dotyczące zasad identyfikacji momentu powstania obowiązku podatkowego, spółka ma problem z wyznaczeniem marży, która zdaniem organów podatkowych ma być opodatkowana już w dacie otrzymania zapłaty, przed wykonaniem usługi.

Na początku 2017 r. pani Iwona, główna księgowa spółki, przeczytała artykuł w serwisie internetowym, w którym prezentowana była kwestia momentu powstania obowiązku podatkowego przy zaliczkowanych usługach turystycznych opodatkowanych w procedurze VAT marża. Autor publikacji twierdził, że podatnicy nie muszą już przewidywać marży podlegającej opodatkowaniu. Postanowiła zatem spotkać się z doradcą podatkowym, panem Jakubem, i porozmawiać o możliwości odstąpienia przez spółkę od metody szacowania przyszłej marży w celu opodatkowania zaliczkowanej imprezy turystycznej.

● ETAP 1 Weryfikacja przepisów

– Panie Jakubie, musimy wrócić do problemu naszych zaliczek w VAT marża – główna księgowa spółki przeszła do celu spotkania. – Coś nowego dzieje się w tej sprawie.

– Rzeczywiście, w grudniu 2016 r. pojawił się ciekawy wyrok – potwierdził doradca podatkowy.

– To był wyrok – zmartwiła się pani Iwona. – Myślałam, że od nowego roku zmieniły się przepisy.

– Niestety, jeżeli chodzi o regulacje podatkowe nic nowego prawodawca nam nie zafundował. Przepisy podatkowe dotyczące stosowania procedury VAT marża dla biur podróży w żaden sposób się nie zmieniły – wyjaśnił pan Jakub.

– Czyli żadne zmiany nie nastąpiły?

– Jeżeli chodzi o treść ustawy, to jest cały czas taka sama – potwierdził doradca podatkowy. – A to oznacza, że w dalszym ciągu nie obowiązują żadne szczególne przepisy dotyczące zasad opodatkowania zaliczkowanych usług turystycznych, w przypadku których opodatkowana jest jedynie marża, a nie cała cena usługi.

CO NA TO PRAWO? RADA 1

– Ale przecież w ustawie jest oddzielny artykuł dla naszych usług – pani Iwona wiedziała, że na nic zdadzą się jej argumenty, ale próbowała.

– Owszem, jeżeli chodzi o podstawę opodatkowania, czyli marżę, oraz warunki stosowania takiej procedury – potwierdził pan Jakub. – W przepisach wskazane są nawet zasady opodatkowania według stawki VAT 0 proc. niektórych usług turystycznych, jednak cały czas nie mamy żadnych szczególnych przepisów, które wprost wskazałyby, jak należy rozliczać takie świadczenia w czasie.

– Szkoda, kiedyś były i komu to przeszkadzało.

– Tak, do końca 2013 r. przepisy rozporządzenia ministra finansów wyznaczały szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla usług VAT marża w turystyce. Ale od tamtego czasu właściwe są zasady ogólne – stwierdził doradca podatkowy.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane