statystyki

Turystyka: Jest nowa wykładnia dla opodatkowania zaliczek w VAT

autor: Radosław Kowalski13.02.2017, 09:35; Aktualizacja: 13.02.2017, 10:18
przedsiębiorca prawo

Należy pamiętać, że racjonalna, a jednocześnie korzystna dla podatników wykładnia dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego nie może być wykorzystywana do odsuwania w czasie momentu opodatkowania usługźródło: ShutterStock

Kowtur sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług turystycznych. W ramach działalności organizuje turystyczne imprezy wyjazdowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Nabywcami tych świadczeń są osoby fizyczne, turyści wyjeżdżający na wypoczynek. Firma ma swoje autokary, ma też jeden hotel w kraju. Autokary są wykorzystywane przy organizacji niektórych imprez, w ramach których jest transport w kraju lub z i do kraju. Hotel służy natomiast do świadczenia typowych usług hotelarskich, czasem tylko wykorzystywany jest na potrzeby oferowanych wycieczek objazdowych, o ile ich program i harmonogram pozwalają na nocleg w placówce spółki.

Organizując wycieczki, firma kupuje wiele usług świadczonych przez podmioty trzecie. Ze względu na przedmiot i specyfikę prowadzonej działalności Kowtur opodatkowuje część świadczonych usług podatkiem od towarów i usług, stosując szczególną procedurę VAT marża dla biur podróży.

Problem w tym, że przed wykonaniem świadczeń spółka, podobnie jak inne firmy z branży, pobiera zaliczki. Typowe jest, że 20 proc. zaliczki turysta wpłaca bezpośrednio po dokonaniu rezerwacji, a pozostałe 80 proc. ceny dopłaca na miesiąc przed imprezą.

W związku z tym, że w obecnym stanie prawnym nie funkcjonują już żadne szczególne reguły dotyczące zasad identyfikacji momentu powstania obowiązku podatkowego, spółka ma problem z wyznaczeniem marży, która zdaniem organów podatkowych ma być opodatkowana już w dacie otrzymania zapłaty, przed wykonaniem usługi.

Na początku 2017 r. pani Iwona, główna księgowa spółki, przeczytała artykuł w serwisie internetowym, w którym prezentowana była kwestia momentu powstania obowiązku podatkowego przy zaliczkowanych usługach turystycznych opodatkowanych w procedurze VAT marża. Autor publikacji twierdził, że podatnicy nie muszą już przewidywać marży podlegającej opodatkowaniu. Postanowiła zatem spotkać się z doradcą podatkowym, panem Jakubem, i porozmawiać o możliwości odstąpienia przez spółkę od metody szacowania przyszłej marży w celu opodatkowania zaliczkowanej imprezy turystycznej.

● ETAP 1 Weryfikacja przepisów

– Panie Jakubie, musimy wrócić do problemu naszych zaliczek w VAT marża – główna księgowa spółki przeszła do celu spotkania. – Coś nowego dzieje się w tej sprawie.

– Rzeczywiście, w grudniu 2016 r. pojawił się ciekawy wyrok – potwierdził doradca podatkowy.

– To był wyrok – zmartwiła się pani Iwona. – Myślałam, że od nowego roku zmieniły się przepisy.

– Niestety, jeżeli chodzi o regulacje podatkowe nic nowego prawodawca nam nie zafundował. Przepisy podatkowe dotyczące stosowania procedury VAT marża dla biur podróży w żaden sposób się nie zmieniły – wyjaśnił pan Jakub.

– Czyli żadne zmiany nie nastąpiły?

– Jeżeli chodzi o treść ustawy, to jest cały czas taka sama – potwierdził doradca podatkowy. – A to oznacza, że w dalszym ciągu nie obowiązują żadne szczególne przepisy dotyczące zasad opodatkowania zaliczkowanych usług turystycznych, w przypadku których opodatkowana jest jedynie marża, a nie cała cena usługi.

CO NA TO PRAWO? RADA 1

– Ale przecież w ustawie jest oddzielny artykuł dla naszych usług – pani Iwona wiedziała, że na nic zdadzą się jej argumenty, ale próbowała.

– Owszem, jeżeli chodzi o podstawę opodatkowania, czyli marżę, oraz warunki stosowania takiej procedury – potwierdził pan Jakub. – W przepisach wskazane są nawet zasady opodatkowania według stawki VAT 0 proc. niektórych usług turystycznych, jednak cały czas nie mamy żadnych szczególnych przepisów, które wprost wskazałyby, jak należy rozliczać takie świadczenia w czasie.

– Szkoda, kiedyś były i komu to przeszkadzało.

– Tak, do końca 2013 r. przepisy rozporządzenia ministra finansów wyznaczały szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla usług VAT marża w turystyce. Ale od tamtego czasu właściwe są zasady ogólne – stwierdził doradca podatkowy.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane