statystyki

Nie będzie przelotu bez dojazdu do lotniska

autor: Jakub Pawłowski03.01.2017, 20:00
podatki pieniądze

NSA uznał też, że dyrektor izby błędnie zrównał usługi zakwaterowania i zorganizowania noclegu (czyli wyszukania i zarezerwowania konkretnego hotelu). Są to dwa różne świadczenia – stwierdził i nakazał sądowi I instancji ponownie rozpatrzyć sprawę.źródło: ShutterStock

Fiskus nie może uznawać usługi przewozu członków załogi samolotu za czynność odrębną od obsługi lotów. To element kompleksowego świadczenia – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła jednego z czołowych polskich producentów farb i lakierów. Spółka była współwłaścicielem samolotu pasażerskiego i wykorzystywała go na potrzeby swojej działalności. Latała nim m.in. kadra zarządcza, często poza granice Unii Europejskiej.

Podróże wiązały się z niemałymi kosztami, m.in. opłatami za obsługę naziemną, w tym transport i przewóz załogi pomiędzy terminalami, a także z lotniska do hotelów.

Spółka uważała, że wszystkie te czynności powinny być traktowane jako usługi kompleksowe, a ponieważ świadczyły je podmioty spoza UE, to – w ocenie spółki – należało je rozliczać jako import usług zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT. W takiej sytuacji to nie usługodawca rozliczałby podatek, tylko spółka jako usługobiorca.

Dyrektor izby skarbowej uznał jednak, że tylko część opłacanych przez nią czynności wchodzi w skład kompleksowego świadczenia. W jego ocenie były to usługi: nawigacyjne (trasowe i terminalowe), lotniskowe, obsługi naziemnej (np. przewóz bagażu) i pasażerów, a także hangarowanie i parkowanie samolotu. Tylko te są związane z obsługą lotu – stwierdził organ. Uznał więc, że tylko te powinny być rozliczane przez spółkę jako import usług.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane