statystyki

Właściciele hoteli i ośrodków wypoczynkowych nie mogą wyznaczać inkasentów

autor: Łukasz Zalewski20.02.2017, 07:30; Aktualizacja: 20.02.2017, 08:53
pieniądze

Rada gminy powinna wskazać inkasentów z imienia i nazwiska lub z nazwy.źródło: ShutterStock

Tylko rada gminy może wskazać, kto będzie odpowiedzialny za pobór i wpłacenie podatku do urzędu. Nie może w tym zakresie cedować swoich kompetencji – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła jednej z uchwał rady gminy Ełk. Radni określili w niej nie tylko stawki opłaty miejscowej za pobyt w celach turystycznych, ale też zdecydowali, że daninę będą pobierać inkasenci. W par. 3 uchwały wskazali, że opłatę od osób przebywających w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, polach namiotowych, kwaterach prywatnych mają pobierać ich właściciele, kierownicy bądź wyznaczeni przez nich pracownicy jako inkasenci.

Ten ostatni zapis zakwestionował prokurator rejonowy w Ełku. Stwierdził, że rada gminy nie miała prawa upoważniać właścicieli i kierowników ośrodków i hoteli do wyznaczenia – jako inkasentów – swoich pracowników.

Prokurator zaskarżył więc uchwałę do sądu i domagał się stwierdzenia jej nieważności. Uzasadniał, że zgodnie z art. 19 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy powinna w uchwale wskazać inkasentów z imienia i nazwiska (jeśli są to osoby fizyczne) lub z nazwy (jeśli mają nimi być osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej). Chodzi o to, żeby nie było wątpliwości, kto jest inkasentem.

Co więcej, wskazane osoby i firmy powinny zgodzić się na podjęcie funkcji inkasenta, i to przed podjęciem uchwały, a nie przed podpisaniem z nimi umowy przez gminę – podkreślił prokurator.

WSA w Olsztynie nie zgodził się z prokuratorem. Wyjaśnił, że w przypadku niektórych opłat lokalnych (sąd nie sprecyzował których) potrzebne jest wskazanie inkasentów z imienia i nazwiska lub nazwy. W innych przypadkach wystarczy wskazać tylko funkcję inkasentów. Zdaniem WSA najbardziej efektywnym sposobem poboru opłaty miejscowej jest ustanowienie inkasentem każdego, kto oferuje zakwaterowanie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane