statystyki

Właściciele hoteli i ośrodków wypoczynkowych nie mogą wyznaczać inkasentów

autor: Łukasz Zalewski20.02.2017, 07:30; Aktualizacja: 20.02.2017, 08:53
pieniądze

Rada gminy powinna wskazać inkasentów z imienia i nazwiska lub z nazwy.źródło: ShutterStock

Tylko rada gminy może wskazać, kto będzie odpowiedzialny za pobór i wpłacenie podatku do urzędu. Nie może w tym zakresie cedować swoich kompetencji – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła jednej z uchwał rady gminy Ełk. Radni określili w niej nie tylko stawki opłaty miejscowej za pobyt w celach turystycznych, ale też zdecydowali, że daninę będą pobierać inkasenci. W par. 3 uchwały wskazali, że opłatę od osób przebywających w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, polach namiotowych, kwaterach prywatnych mają pobierać ich właściciele, kierownicy bądź wyznaczeni przez nich pracownicy jako inkasenci.

Ten ostatni zapis zakwestionował prokurator rejonowy w Ełku. Stwierdził, że rada gminy nie miała prawa upoważniać właścicieli i kierowników ośrodków i hoteli do wyznaczenia – jako inkasentów – swoich pracowników.

Prokurator zaskarżył więc uchwałę do sądu i domagał się stwierdzenia jej nieważności. Uzasadniał, że zgodnie z art. 19 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy powinna w uchwale wskazać inkasentów z imienia i nazwiska (jeśli są to osoby fizyczne) lub z nazwy (jeśli mają nimi być osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej). Chodzi o to, żeby nie było wątpliwości, kto jest inkasentem.

Co więcej, wskazane osoby i firmy powinny zgodzić się na podjęcie funkcji inkasenta, i to przed podjęciem uchwały, a nie przed podpisaniem z nimi umowy przez gminę – podkreślił prokurator.

WSA w Olsztynie nie zgodził się z prokuratorem. Wyjaśnił, że w przypadku niektórych opłat lokalnych (sąd nie sprecyzował których) potrzebne jest wskazanie inkasentów z imienia i nazwiska lub nazwy. W innych przypadkach wystarczy wskazać tylko funkcję inkasentów. Zdaniem WSA najbardziej efektywnym sposobem poboru opłaty miejscowej jest ustanowienie inkasentem każdego, kto oferuje zakwaterowanie.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane