statystyki

Spór o stawkę VAT: Turystyka wyklucza rekreację

autor: Patrycja Dudek04.06.2018, 16:00
WSA w Warszawie uznał, że rację w tym sporze ma fiskus. Spółce zarzucił brak konsekwencji. Nie może być tak, by jedna usługa miała charakter turystyczny i była opodatkowana jako rekreacja w zakresie wstępu na jacht – wynika z orzeczenia sądu.

WSA w Warszawie uznał, że rację w tym sporze ma fiskus. Spółce zarzucił brak konsekwencji. Nie może być tak, by jedna usługa miała charakter turystyczny i była opodatkowana jako rekreacja w zakresie wstępu na jacht – wynika z orzeczenia sądu.źródło: ShutterStock

Organizator rejsów wycieczkowych rozlicza VAT od samej marży, ale na 8-proc. stawkę podatku nie ma co liczyć – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Spór toczyła firma organizująca rejsy po Morzu Śródziemnym. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że zwykle trwają one 7 lub 14 dni, a jachty wypływają z portu zlokalizowanego w Grecji. Znany uczestnikom i zasadniczo niezmienny jest również port docelowy, natomiast sama trasa może ulegać modyfikacji, ze względu na warunki pogodowe.

W cenę usługi wliczone było: uczestnictwo w rejsie morskim, zakwaterowanie w kabinie dwuosobowej, wyżywienie, opieka skippera (obsługa i prowadzenia jachtu). Oferowano ponadto możliwość opieki stewarda, ubezpieczenie jachtu oraz uczestników, sprzątanie jachtu po zakończeniu rejsu, zapewnienie ręczników i pościeli oraz słodkiej wody do picia. Umowa nie przewidywała natomiast programu turystycznego, rozumianego jako zapewnienie zwiedzania miast portowych z przewodnikiem, czy wstępu do płatnych muzeów. Spółka wyjaśniła, że wszystkie elementy świadczonej usługi kupuje od podmiotów trzecich, a następnie odsprzedaje uczestnikom rejsów.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane