statystyki

Spór o stawkę VAT: Turystyka wyklucza rekreację

autor: Patrycja Dudek04.06.2018, 16:00
WSA w Warszawie uznał, że rację w tym sporze ma fiskus. Spółce zarzucił brak konsekwencji. Nie może być tak, by jedna usługa miała charakter turystyczny i była opodatkowana jako rekreacja w zakresie wstępu na jacht – wynika z orzeczenia sądu.

WSA w Warszawie uznał, że rację w tym sporze ma fiskus. Spółce zarzucił brak konsekwencji. Nie może być tak, by jedna usługa miała charakter turystyczny i była opodatkowana jako rekreacja w zakresie wstępu na jacht – wynika z orzeczenia sądu.źródło: ShutterStock

Organizator rejsów wycieczkowych rozlicza VAT od samej marży, ale na 8-proc. stawkę podatku nie ma co liczyć – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Spór toczyła firma organizująca rejsy po Morzu Śródziemnym. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że zwykle trwają one 7 lub 14 dni, a jachty wypływają z portu zlokalizowanego w Grecji. Znany uczestnikom i zasadniczo niezmienny jest również port docelowy, natomiast sama trasa może ulegać modyfikacji, ze względu na warunki pogodowe.

W cenę usługi wliczone było: uczestnictwo w rejsie morskim, zakwaterowanie w kabinie dwuosobowej, wyżywienie, opieka skippera (obsługa i prowadzenia jachtu). Oferowano ponadto możliwość opieki stewarda, ubezpieczenie jachtu oraz uczestników, sprzątanie jachtu po zakończeniu rejsu, zapewnienie ręczników i pościeli oraz słodkiej wody do picia. Umowa nie przewidywała natomiast programu turystycznego, rozumianego jako zapewnienie zwiedzania miast portowych z przewodnikiem, czy wstępu do płatnych muzeów. Spółka wyjaśniła, że wszystkie elementy świadczonej usługi kupuje od podmiotów trzecich, a następnie odsprzedaje uczestnikom rejsów.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane