statystyki

Stawka VAT: Catering w powietrzu to sprzedaż, a nie usługa

autor: Jakub Pawłowski09.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 09.02.2017, 08:02
Spółka przegrała przed WSA w Warszawie.

Spółka przegrała przed WSA w Warszawie.źródło: ShutterStock

Podanie posiłku na pokładzie samolotu nie jest objęte zerową stawką VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła czołowego polskiego przewoźnika lotniczego, który oferował pasażerom m.in. ciepłe posiłki w trakcie przelotów międzynarodowych. Podróżni mieli do wyboru kilkanaście różnych pozycji, łącznie z napojami, alkoholem, zestawami obiadowymi i śniadaniowymi.

Spółka uważała, że skoro personel samolotu podaje karty dań, doradza, co wybrać, przyjmuje zamówienia, rozkłada sztućce, podgrzewa posiłki i sprząta po jedzeniu, to wszystko to składa się na usługę objętą zerową stawką VAT, zgodnie z par. 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. nr 1719). Przepis ten generalnie dotyczy usług świadczonych osobom w środkach transportu morskiego, lotniczego i kolejowego, jeżeli transport tych osób jest opodatkowany według stawki 0 proc. (a tak jest w transporcie międzynarodowym).

Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że przepisy te nie mają w tym przypadku zastosowania, bo spółka nie świadczy usług, tylko zwyczajnie sprzedaje produkty.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane