statystyki

VAT: Fiskus upomni się o potrącenia z minimalnej stawki godzinowej

autor: Agnieszka Pokojska10.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 10.01.2017, 08:33
pieniądze

Z minimalnej stawki można potrącać np. opłaty za wypożyczenie sprzętu lub odzieżyźródło: ShutterStock

Kto, zatrudniając osobę na zlecenie, chce potrącać z jej wynagrodzenia opłaty za wypożyczenie sprzętu do pracy lub odzieży roboczej, musi pamiętać o VAT. A niewykluczone, że i o kasie fiskalnej.

O potrąceniach stało się głośno, odkąd weszły w życie przepisy o minimalnej stawce godzinowej dla osób zatrudnianych na zlecenie lub innej umowie o świadczenie usług.

Wprowadzenie minimalnej stawki ma zapobiec rażąco niskim wynagrodzeniom, i to nie tylko w branży ochroniarskiej i usług sprzątania, gdzie często płacono 5–7 zł za godzinę.

Od 1 stycznia 2017 r. stawka nie może być niższa niż 13 zł za godzinę. Wynika to z ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 1265).

Resort potwierdza


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mia(2017-01-11 11:08) Zgłoś naruszenie 01

    Kpinia. Przecież taka umowa na korzystanie ze sprzętu ma charakter umowy mającej na celu obejście prawa. Zamiast VAT od niej naliczać niech lepiej zakwestionują jej zgodność z prawem. Chcecie potrącać koszty sprzętu - płaćcie więcej niż 13 zł na godzinę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane