statystyki

NSA: Naprawa za kogoś także jest kosztem

autor: Patrycja Dudek09.02.2017, 16:00
Prawo

Sędzia Andrzej Jagiełło stwierdził, że w takiej sytuacji nie ma żadnych wątpliwości, że wydatki na naprawy mogą być kosztem.źródło: ShutterStock

Spółka, która jest jedynym dystrybutorem maszyn na całą Polskę, odliczy wydatki na pogwarancyjne naprawy urządzeń sprzedanych przez jej poprzednika – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która była wyłącznym importerem maszyn rolniczych do Polski. Sprzęt był drogi, używany sezonowo, skierowany do ograniczonego grona odbiorców. Zdarzało się, że urządzenia się psuły po upływie okresu gwarancji. Spółka je naprawiała – grzecznościowo i nieodpłatnie. A ponieważ kontynuowała działalność po innej firmie, to naprawiała również maszyny, które zostały sprzedane wcześniej.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy wydatki na naprawy po upływie gwarancji, w tym także maszyn sprzedanych przez poprzednika, mogą być podatkowym kosztem.

Spółka argumentowała, że naprawia sprzęty po to, aby pozostawać w dobrych relacjach z klientami. Sprzedaż maszyn jest bowiem jej jedynym źródłem przychodu. Zależało jej na tym, aby były postrzegane jako niezawodne, a ona sama jako solidny dostawca, na którym można polegać. Przyjęła więc strategię, że jeśli nawet zdarzy się awaria, to klient powinien pozostać usatysfakcjonowany. Kontrahentów pozyskuje przez niezawodność, a nie np. przez telewizyjną reklamę – podkreślała.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane