statystyki

NSA: 20 proc. PCC od pożyczki także przed przedawnieniem

autor: Patrycja Dudek07.02.2017, 07:34; Aktualizacja: 07.02.2017, 08:31
euro, pieniądze, monety

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który twierdził, że brał pożyczki w celach prywatnych.źródło: ShutterStock

Po raz kolejny NSA potwierdził, że jeśli podatek od pożyczki nie zostanie zapłacony przed wszczęciem kontroli, to trzeba go będzie uregulować według sankcyjnej stawki.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który twierdził, że brał pożyczki w celach prywatnych. W ciągu roku miał pożyczyć ponad milion złotych. Nie zapłacił jednak 2-proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Powinien był to zrobić w ciągu 14 dni. Potem twierdził, że nie wiedział, iż prywatne pożyczki są opodatkowane.

Gdy jednak dostał zawiadomienie o wszczęciu kontroli w zakresie nieujawnionych dochodów, od razu przypomniał sobie o pożyczkach i zapłacił PCC wraz z odsetkami za zwłokę. Fiskus stwierdził jednak, że na zapłatę 2-proc. podatku było za późno, bo doszło już do wszczęcia postępowania kontrolnego. Zażądał więc daniny w wysokości 20 proc.

Powołał się przy tym na art. 7 ust. 5 ustawy o PCC. Zgodnie z nim „stawka podatku wynosi 20 proc., jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony”.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane