statystyki

Od transakcji niezgodnej z przepisami nie ma PCC

autor: Patrycja Dudek17.01.2017, 18:00
podatki-PIT-kredyt

Sprawa dotyczyła zagranicznej spółki, która kupiła od osoby fizycznej przeszło 14 hektarów działek. Zapłaciła od tego 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Danina wyniosła prawie 30 tys. zł.źródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu skarbowego musi oddać PCC, jeśli cudzoziemiec kupił nieruchomość niezgodnie z przepisami ustawy. Nie potrzeba do tego wyroku stwierdzającego nieważność takiej transakcji.

Tak wynika z orzeczenia NSA. Sprawa dotyczyła zagranicznej spółki, która kupiła od osoby fizycznej przeszło 14 hektarów działek. Zapłaciła od tego 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Danina wyniosła prawie 30 tys. zł.

Wkrótce okazało się jednak, że część działek nie mogła zostać kupiona bez zezwolenia ministra spraw wewnętrznych, bo zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania znajdowała się na terenach leśnych i rolnych z trasą przebiegu gazociągu. Nie pozwalał na to art. 8 ust. 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1380 ze zm.). Nakazywał on cudzoziemcom uzyskać zezwolenie na nabycia nieruchomości rolnych i leśnych w ciągu 12 lat od przystąpienia Polski do UE.

Problem polegał na tym, że zagraniczna spółka takiego zezwolenia nie miała, bo podobnie jak sprzedający myślała, że nie są to nieruchomości rolne ani leśne. Gdy kupujący i sprzedający się o tym dowiedzieli, wówczas – zgodnie z zaleceniem MSW – ponownie stawili się u notariusza i odstąpili od umowy sprzedaży części działek. Następnie spółka zwróciła się do naczelnika urzędu skarbowego, by oddał jej część wpłaconego PCC. Argumentowała, że nabycie części działek w ogóle nie doszło do skutku, bo umowa była bezwzględnie nieważna i w związku z tym podatek nigdy nie był należny.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał jednak, że gdyby umowa była bezwzględnie nieważna, to nie trzeba by było od niej odstępować. Skoro taka konieczność była (co wynikało z pisma MSW), to znaczy, że umowa była ważna, a podatek był należny i spółce nie przysługuje jego zwrot.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2017-01-18 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    a czy jest przepis że przepis jest tylko mądry?? innymi słowy nie ma takiego prawa że i przepis i urzednik są tylko i wyłącznie mądrzy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane