statystyki

Naczelny Sąd Administracyjny ma wątpliwość, czy spółka jawna nie jest kapitałowa

autor: Patrycja Dudek31.01.2017, 07:35; Aktualizacja: 31.01.2017, 08:39
NSA wolał, żeby w tej sprawie wypowiedział się w uchwale poszerzony, siedmioosobowy skład sędziowski.

NSA wolał, żeby w tej sprawie wypowiedział się w uchwale poszerzony, siedmioosobowy skład sędziowski.źródło: ShutterStock

Dopiero uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego rozstrzygnie, czy przy przekształceniu spółki kapitałowej w jawną trzeba zapłacić daninę od tej części wkładu, która wcześniej nie była opodatkowana.

NSA miał na to pytanie odpowiedzieć już wczoraj, ale nabrał wątpliwości co do statusu spółki jawnej: czy w świetle unijnej dyrektywy dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (dyrektywa Rady 2008/7/WE) jest ona spółką kapitałową.

Nie ma wątpliwości co do tego, że jawna jest spółką osobową w rozumieniu polskiego kodeksu spółek handlowych. Tak samo traktuje ją ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przepisy o podatku kapitałowym (w Polsce jest nim PCC) rządzą się jednak odmiennymi regułami i gdyby okazało się, że dla celów tej daniny spółka jawna jest kapitałowa, miałoby to kolosalne znaczenie dla jej przekształceń.

PCC tylko od zakładowego

W spółkach kapitałowych bowiem opodatkowana jest tylko ta część wkładów, która trafia na kapitał zakładowy. Podatek wynosi 0,5 proc. Nie ma natomiast daniny od tej części wkładów, która zostaje przekazana na kapitał zapasowy (art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC).

Inaczej jest w spółkach osobowych – tu opodatkowana jest cała wartość wkładu wniesionego do spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy).

Problem, przed którym stanął NSA, dotyczył podatkowych skutków przekształcenia spółki kapitałowej (w tym wypadku była to spółka akcyjna) w jawną.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane